Szef BBN: Polska gotowa na stałe bazy USA

Polska jest gotowa na stałą obecność wojsk amerykańskich – podkreśla szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. „Fort Trump”, bo tak określił amerykańską bazę prezydent Andrzej Duda, miałby powstać na wschodzie Polski. O takiej lokalizacji poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Z Pentagonu płyną pojedyncze głosy, że Polska nie jest jeszcze gotowa na stałe bazy wojsk amerykańskich [zobacz].

 – Polska jest przygotowana na to, żeby na terenie naszego kraju stacjonowały na stałe wojska amerykańskie, jest przygotowana na to, aby baza amerykańska tutaj była – odpowiada szef BBN Paweł Soloch.

Więcej szczegółów podał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

 – My byśmy chcieli, gdyby zapadła taka decyzja, aby baza była ulokowana gdzieś na flance wschodniej na północnym-wschodzie bądź na wschodzie Polski – wskazuje Michał Dworczyk.

Bo właśnie ze Wschodu płynie największe zagrożenie. Mowa o rosyjskiej agresji, co zostało podkreślone w polsko-amerykańskiej deklaracji. Treść dokumentu nie wskazuje wprost, że żołnierze USA będą stacjonować na stałe w Polsce. Taką możliwość Stany Zjednoczone mają jednak poważnie rozważyć.

– Sprawa zwiększenia obecności amerykańskiej w Polsce będzie analizowana. Taki zapis musiał być, ponieważ nie mamy jeszcze konkretnych ustaleń w sprawie baz, ale to jest naprawdę – proszę mi wierzyć – bo już potężniejszego impulsu być nie mogło, jak właśnie deklaracje na poziomie prezydenckim w tej sprawie – podkreśla Paweł Soloch.

Więcej będziemy wiedzieć na wiosnę. Najpierw sprawą zajmie się Pentagon, później Kongres, bo właśnie tam mają zapaść ostateczne decyzje w sprawie stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl