USA: Donald Trump mówi o kolejnych cłach na chińskie towary

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że ma przygotowane kolejne cła na towary importowane z Chin o wartości 267 mld USD. Wcześniej Waszyngton zagroził obłożeniem karnymi cłami towarów importowanych z Chin o wartości 200 mld USD – informuje Reuters z Air Force One.

Donald Trump powiedział, że wprowadzenie ceł na chińskie towary warte 200 miliardów dolarów może nastąpić „bardzo szybko”, przy czym zastrzegł, że „w pewnym stopniu będzie to zależeć od Chin”. Następnie oświadczył, że choć przykro mu to mówić, jeśli będzie chciał, to „kolejne 267 miliardów dolarów jest gotowe do uruchomienia” w krótkim czasie. Uznał, że zmienia to sytuację.

Prezydent Trump grozi ocleniem nawet całego chińskiego eksportu do USA, jeśli Pekin nie zmieni swojej polityki handlowej. Waszyngton zarzuca Pekinowi kradzież amerykańskich technologii i inne nieuczciwe praktyki handlowe, które zdaniem Trumpa przyczyniają się do olbrzymiego deficytu USA w wymianie z Chinami. W ubiegłym roku wyniósł on według amerykańskich danych 375 mld dolarów.

Pod koniec sierpnia weszły w życie zapowiedziane wcześniej 25-proc. cła amerykańskie na towary z Chin o wartości 16 mld dolarów oraz proporcjonalne cła odwetowe ze strony Chin na towary z USA.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl