fot. PAP/EPA

Prezydent Donald Trump stawia na współpracę militarną z Indiami

W pierwszym dniu wizyty w Indiach, w poniedziałek, prezydent USA Donald Trump podkreślał współpracę wojskową obu krajów i wspólną walkę z terroryzmem. Na stadionie Motera zapowiedział podpisanie z Indiami umowy na sprzedaż amerykańskiej broni o wartości 3 mld USD.

Na początku wizyty Donald Trump odwiedził aśram Mahatmy Gandhiego nad rzeką Sabarmati w Ahmedabadzie, na północnym zachodzie Indii. Przed wejściem do głównego budynku aśramu, w którym Gandhi spędził 13 lat, prezydent USA i premier Indii Narendra Modi zdjęli buty, a w środku Trump zakręcił tzw. kołowrotkiem Gandhiego do przędzenia włókna.

Kołowrotek, przy którym Gandhi spędzał godziny, nauczając o pokojowym oporze, jest symbolem ruchu niepodległościowego w Indiach.

„Miło mi obwieścić, że jutro nasi przedstawiciele podpiszą umowę sprzedaży o wartości 3 mld USD na absolutnie najwyższej jakości helikoptery wojskowe i inny sprzęt dla indyjskiej armii” – mówił Donald Trump do widowni wypełnionego po brzegi 110-tysięcznego stadionu Motera w Ahmedabadzie.

„USA i Indie są zjednoczone, by chronić obywateli przed radykalnym terrorem islamskim. Oba kraje przez niego cierpiały” – podkreślał prezydent Trump, na co widzowie, w większości ubrani na biało, odpowiedzieli brawami.

„Premier Modi jest twardym negocjatorem” – dodał.

W ubiegłym tygodniu media informowały o zatwierdzeniu przez gabinet Modiego zakupu 24 wielozadaniowych śmigłowców dla indyjskiej marynarki wojennej za 2,6 mld USD oraz sześciu helikopterów Apache za 930 mln USD. Dodatkowo Indie mogą zakupić samoloty patrolowe.

„Nasze granice będą zawsze zamknięte dla terrorystów, dla terroryzmu i ekstremistów. Ktokolwiek zagraża bezpieczeństwu naszych obywateli, otrzyma zakaz wstępu (do kraju). Każdy kraj ma prawo chronić swoje granice” – dodał.

Donald Trump chwalił indyjską demokrację i tolerancję. Ocenił, że w kraju tym „hindusi, muzułmanie, sikhowie, dżajniści, buddyści, chrześcijanie i żydzi, ramię w ramię, praktykują swoją wiarę w harmonii”.

W tym samym czasie w północno-wschodnich dzielnicach Delhi już drugi dzień trwały starcia zwolenników i przeciwników rządowej nowelizacji ustawy obywatelskiej. Przeciwnicy nowelizacji uważają, że nowe prawo wbrew konstytucji dyskryminuje indyjskich muzułmanów. W zamieszkach zginął policjant i jeden z uczestników protestów.

„Nie tylko w regionie Indo-Pacyfiku Indie mogą odgrywać ważną rolę (w działaniach) na rzecz pokoju, rozwoju i bezpieczeństwa całego świata. Wierzę, że wizyta prezydenta Trumpa na początku tej dekady jest dla nas wielką szansą” – powiedział Modi.

Indie są kluczowym sojusznikiem USA w nowej strategii obejmującej region Indo-Pacyfiku i skierowanej przeciw ekspansji Chin.

Wizyta prezydenta USA potrwa do wtorku. Na ten dzień przewidziane są oficjalne uroczystości i ogłoszenie umów między krajami.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl