fot. PAP/EPA

Prezydent USA: To, co dzieje się na Ukrainie to wielkie zbrodnie wojenne; odpowiedzialne narody muszą pociągnąć sprawców do odpowiedzialności

To, do czego dochodzi na Ukrainie to wielkie zbrodnie wojenne, a odpowiedzialne narody muszą pociągnąć ich sprawców do odpowiedzialności – powiedział Joe Biden, prezydent USA, odnosząc się do zbrodni w Buczy.

„Widzieliście obrazy z Buczy, tuż pod Kijowem (…) cywilów zabitych z zimną krwią i wrzuconych do masowych grobów, znaki brutalności i nieludzkości pozostawione bez wstydu na widoku całego świata. To, do czego dochodzi na Ukrainie to wielkie zbrodnie wojenne. Odpowiedzialne narody muszą się zjednoczyć i pociągnąć do odpowiedzialności tych sprawców” – powiedział Joe Biden w przemówieniu do przedstawicieli związków zawodowych.

Komentując wprowadzone przez USA i sojuszników sankcje przeciwko m.in. największemu rosyjskiemu bankowi, Sbierbankowi oraz wprowadzenie zakazu nowych inwestycji, Joe Biden stwierdził, że dotychczasowe restrykcje „wymazały 15 lat wzrostu gospodarczego Rosji i stłamszą możliwości rozwoju rosyjskiej gospodarki na długie lata”. Stwierdził, że zakaz prowadzenia nowych inwestycji w Rosji ma na celu uniemożliwienie powrotu ponad 600 zagranicznych firm, które wycofały się z Rosji i skłonić do wyjścia te, które jeszcze tego nie zrobiły. Zapowiedział też, że od zachodnich finansów w pełni odcięte zostaną rosyjskie przedsiębiorstwa państwowe, będące ważnymi źródłami dochodów dla Rosji.

Odnosząc się do pomocy wojskowej udzielanej Ukrainie, Joe Biden zasugerował, że do toczącego z Rosją wojnę kraju napływa więcej sprzętu, niż to jest publicznie podawane do wiadomości.

„Nie będziemy mogli ogłaszać każdej sztuki pomocy wojskowej, którą dajemy, którą nasi partnerzy i sojusznicy dostarczają za naszym pośrednictwem. Jednak zaawansowana broń i amunicja napływa każdego dnia” – powiedział prezydent USA w przemówieniu do członków związków zawodowych, komentując sytuację na Ukrainie.

Dodał, że USA nieustannie zwiększają pomoc wojskową. Zaznaczył przy tym, że 5 kwietnia br. podpisał zgodę na wysłanie kolejnej partii pocisków przeciwpancernych Javelin wartych 100 mln dolarów.

Prezydent USA zasugerował, że zachodnia broń i szkolenie ukraińskich żołnierzy przyczyniły się do powstrzymania rosyjskiej ofensywy. Przyznał jednocześnie, że wojna na Ukrainie może trwać „jeszcze przez długi czas”, ale zapewnił, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę w jej walce o wolność.

 

 PAP

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl