fot. pixabay.com

Rosja: w areszcie domowym zmarł 81-letni naukowiec oskarżony przez władze o zdradę stanu

Zmarł Walerij Mitko, 81-letni naukowiec, którego Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) oskarżyła o zdradę stanu. Uczony od 2020 r. pozostawał w areszcie domowym, jego proces jeszcze się nie rozpoczął.

O śmierci naukowca informuje niezależny portal Meduza, powołując się na obrońców praw człowieka ze stowarzyszenia Pierwyj Otdieł.

„Profesor Walerij Mitko jest kolejnym naukowcem, zamęczonym przez rosyjski system represji. Zmarł oskarżony o przestępstwo, którego nie popełnił, w zamknięciu” – oświadczyli jego obrońcy.

Adwokaci uczonego przekazali, że w ostatnim czasie „coraz częściej wzywano do niego pogotowie, umieszczano w szpitalu”.

„Nie był w stanie ani chodzić, ani siedzieć, a tym bardziej – opiekować się żoną, która jest obłożnie chora” – powiadomili prawnicy.

Według władz prof. Walerij Mitko, który był wykładowcą w jednym z chińskich uniwersytetów jako profesor wizytujący, miał przekazywać „tajne informacje” chińskim służbom specjalnym.

Naukowiec nie przyznał się do winy. Przekonywał, że wszystkie informacje, które rzekomo przekazywał, znajdują się w ogólnodostępnych źródłach.

Walerij Mitko był znanym polarnikiem, wybitnym specjalistą w dziedzinie hydroakustyki.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl