https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/niezalezny-mlody-bizneswoman-casual-nosic-za-pomoca-laptopa-pracy-w-salonie-w-domu_15113170.htm

Uwaga na oszustów!

Choć sezon grzewczy już trwa, to wielu Polaków ma problem z kupieniem węgla. Policja w tym czasie odnotowuje coraz więcej oszustw. Przestępcy stosują nowe metody, aby wyłudzić od nas pieniądze.

Jeśli czegoś brakuje, to oszuści od razu próbują zbić na tym interes. Coraz więcej Polaków daje się nabrać tym, którzy z pozoru chcą sprzedać węgiel. To fikcyjne firmy, które podszywają się pod istniejące spółki.

– Niektórzy z nich zakładają strony internetowe podszywające się pod prawdziwych rzetelnych sprzedawców. Niestety, na tej stronie numer konta prowadzi już bezpośrednio do oszusta. Jeśli na fałszywej stronie zakupimy węgiel czy opał, przelejemy nasze środki, niestety trafiają one do oszusta – mówił asp. Olaf Burakiewicz z komendy wojewódzkiej policji w Katowicach.

Inni oszuści potrafią zamieszczać ogłoszenia w internecie. Kłamią, że chcą sprzedać węgiel po cenie znacznie niższej, niż oferuje rynek. Policjanci ostrzegli też przed próbą wyłudzenia poprzez SMS. Zaapelowali, by pod żadnym pozorem nie klikać w żadne linki. Głośna stała się sprawa mieszkanki województwa śląskiego.

– Mieszkanka Wodzisławia Śląskiego zakupiła opał. Węgiel został dostarczony, kobieta go odebrała i dopiero wtedy zapłaciła. Myślała, że wszystko jest w porządku, natomiast gdy spadł deszcz, okazało się, że były to kamienie pomalowane na czarno– podkreślił asp. Olaf Burakiewicz.

Problem z oszustami dotyczący węgla pojawił się także w woj. dolnośląskim. Aby nie dać się oszukać, ważne jest, by dokładnie sprawdzić ofertę, zanim przelejemy jakiekolwiek środki.

– Na pierwszy rzut oka bardzo ciężko ocenić, czy strona jest prawdziwa, czy jest fałszywa. Zachęcam do tego, aby przede wszystkim skontaktować się ze sprzedawcą. Jeśli jest to prawdziwa strona internetowa i prawdziwy sprzedawca, to wówczas nie będzie problemu, żeby odpowiedział na maila czy odebrał telefon. Jeśli kontakt jest utrudniony, to wtedy może budzić to nasze podejrzenia – zaapelowała asp. Aleksandra Pieprzycka z komendy wojewódzkiej policji we Wrocławiu.

Policja zachęciła, by czytać opinie w internecie i sięgać po sprawdzonych sprzedawców.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl