OBWE: Rosja poparła wysłanie misji obserwatorów na Ukrainę

Rosja po raz pierwszy poparła w czwartek plan wysłania misji obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na Ukrainę – poinformował ambasador Szwajcarii przy OBWE Thomas Greminger. Dodał, że jest to „duży krok naprzód”. 

„Federacja Rosyjska poparła pomysł szybkiego zatwierdzenia i szybkiego wysłania specjalnej misji obserwatorów na Ukrainę” z Krymem włącznie – powiedział Greminger po spotkaniu ambasadorów przy OBWE w Wiedniu.

Szwajcaria zaproponowała wysłanie około stu obserwatorów, których zadaniem byłoby monitorowanie kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz poszanowaniem praw człowieka i mniejszości etnicznych.

Służby prasowe Kremla poinformowały, że w środę prezydent Rosji Władimir Putin omówił sytuację na Ukrainie z obecnym przewodniczącym OBWE, prezydentem Szwajcarii Didierem Burkhalterem. Przywódcy rozmawiali o ewentualnej roli OBWE jako mediatora w konflikcie ukraińskim.

Wysłanie misji OBWE wymaga jednomyślności wszystkich państw członkowskich, co oznacza, że Rosja ma prawo veta. Do czwartku rosyjska delegacja w Wiedniu utrzymywała, że nie ma instrukcji w sprawie głosowania nad projektem misji, de facto go blokując.

W czwartek jednak „wszystkie delegacje bez wyjątku wezwały do szybkiego zaaprobowania misji specjalnej na Ukrainę” – powiedział Greminger.

We wtorek Burkhalter oświadczył, że zaplanowane na niedzielę referendum na Krymie będzie nielegalne.

PAP/RIRM

drukuj