fot. PAP/EPA

Syria: Obserwatorium: ponad 146 tys. zabitych, ponad 1/3 to cywile

Ponad 146 tys. ludzi, z czego ponad jedna trzecia to cywile, zginęło w czasie wojny w Syrii, która w tym miesiącu wkracza w czwarty rok – poinformowało w czwartek opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. 

Agencja Reutera zastrzegła, że bilansu przekazanego przez Obserwatorium nie można niezależnie zweryfikować. Opozycyjne wobec władz w Damaszku Obserwatorium, z siedzibą w Londynie, opiera się na przekazach pochodzących od sieci informatorów w Syrii.

Ostatnie dane ONZ, opublikowane w lipcu 2013 roku, mówiły o co najmniej 100 tys. zabitych. Jednak w styczniu tego roku ONZ zastrzegła, że nie będzie aktualizować danych, ponieważ sytuacja w Syrii uniemożliwia weryfikację szacunków.

Obserwatorium sprecyzowało, że ok. 36 tys. ofiar śmiertelnych było po stronie rebeliantów, w tym bojowników Frontu al-Nusra, związanego z Al-Kaidą, oraz Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu, zrzeszającego wielu zagranicznych bojowników.

Ponad 56 tys. ludzi zginęło w szeregach sił lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada – twierdzi Obserwatorium. Według tego ośrodka faktyczna liczba zabitych jest jednak ukrywana i bilans wynosi zapewne ponad 60 tys. po obu stronach.

Rebelia przeciwko Baszarowi el-Asadowi rozpoczęło się w marcu 2011 roku od pokojowych protestów ulicznych, które – po ich brutalnym zdławieniu przez służby bezpieczeństwa – przekształciły się w zbrojne powstanie. Następnie konflikt przeobraził się w wojnę domową, w której zarysowały się głębokie podziały na tle wyznaniowym.

PAP/RIRM

drukuj