Szef syryjskiej opozycji zrezygnował ze stanowiska

Po prawie dwóch latach na stanowisku szef Wysokiego Komitetu Negocjacyjnego (HNC), zrzeszającego główne grupy rebelianckie i politycznych przeciwników prezydenta Syrii Baszara el-Asada, ogłosił w poniedziałek swoją rezygnację. Rijad Hidżab poinformował o tym ponad tydzień przed kolejną rundą rozmów pokojowych, które mają się odbyć w Genewie pod egidą ONZ.

Rijad Hidżab, były premier w rządzie Asada, w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych nie wyjaśnił powodów swej decyzji. Wspomniał jednak o próbach mocarstw, by podzielić Syrię na strefy wpływów „poprzez zawieranie umów na boku, bez uprzednich konsultacji z narodem syryjskim”. Według agencji AP nawiązywał w ten sposób do prowadzonych przez Rosjan rozmów o zawieszeniu broni.

HNC powstał w 2015 roku na spotkaniu w Arabii Saudyjskiej i od tego czasu był głównym reprezentantem syryjskiej opozycji. Komitet brał udział w oenzetowskich wysiłkach dyplomatycznych, mających na celu zakończenie konfliktu, który wybuchł w 2011 roku.

Oświadczenie dotychczasowego szefa HNC zostało opublikowane w trakcie przygotowań do dwudniowej konferencji syryjskiej opozycji, która ma się rozpocząć w środę w Arabii Saudyjskiej, przed negocjacjami w Genewie. Początek tych ostatnich rozmów pokojowych zaplanowano na 28 listopada. Poprzednie rundy genewskich negocjacji kończyły się bez większych rezultatów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl