[TYLKO U NAS] D. Arciszewska-Mielewczyk: Wysiedlonym gdynianom należy się uznanie ich za osoby represjonowane

Nikt nie zaprzecza faktom, że wysiedlonym gdynianom należy się uznanie ich za osoby represjonowane – podkreśliła w poniedziałkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja poseł Prawa i Sprawiedliwości Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych domaga się uwzględnienia wypędzonych w 1939 r. mieszkańców Gdyni w ustawie o kombatantach oraz o osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Jeżeli chodzi o ustawę o kombatantach i osobach represjonowanych, wysiedleni gdynianie nie są ujęci jako „represjonowani”, bo mówi się tam jedynie o niektórych osobach – wskazała Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

– Zdaję sobie sprawę, że niektórzy z wysiedlonych gdynian są – z punktu widzenia ustawy – traktowani jako np. więźniowie obozów koncentracyjnych czy osoby, na których przeprowadzano doświadczenia medyczne. Te osoby podlegają tejże ustawie. Jednak tzw. agencja przesiedleńcza była od marca 1940 r. i Gdynia poddana były tzw. dzikim wywózką. W związku z tym nie kwalifikuje się do założeń tejże ustawy – powiedziała poseł PiS.

Mam świadomość, że jest tu mowa o 80 tys. ze 120 tys. mieszkańców Gdyni. Jednak dziś mamy 2017 r. i wiele z tych osób już zmarło – dodała.

W tej chwili może to być kwestia do kilku tysięcy osób. Można to bardzo łatwo zweryfikować poprzez np. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz wszelkie inne instytucje, które jakiekolwiek świadczenia wobec tych osób wypłacają – powiedziała polityk.

Aby włączyć gdynian wysiedlonych do osób represjonowanych, potrzebujemy wiedzy ze specjalistycznych instytucji – mówiła Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Rozpoczęliśmy tę drogę poprzez sejmową Komisję ds. Petycji. Będziemy posiłkować się analizami Instytutu Pamięci Narodowej i Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, ponieważ musi to być odpowiednia kwalifikacja. Jest ekspertyza, która wskazuje, że można poszerzyć artykuły zawarte w ustawie o gdynian wysiedlonych – wskazała w „Aktualnościach dnia” poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem poseł Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl