Trwa wizyta prezydenta A. Dudy w Grecji

W Grecji trwa oficjalna wizyta polskiego prezydenta Andrzeja Dudy. W poniedziałek spotkał się on z prezydentem, premierem i przewodniczącym parlamentu tego kraju. We wtorek prezydent Duda zainauguruje polsko-greckie Forum Innowacji i Zielonych Technologii.

Współpraca gospodarcza, bezpieczeństwo i przyszłość Unii Europejskiej – wokół tych tematów koncentruje się trzydniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Grecji.

Kryzys migracyjny i gospodarczy to problemy, w których solidarności europejskiej oczekują Ateny; problemy, które Andrzejowi Dudzie sygnalizował dziś prezydent Grecji.

– Naszą główną bronią do wypełnienia tej historycznej i europejskiej misji jest wzajemne poszanowanie najważniejszych europejskich wartości, jakimi są solidarność i demokracja. Solidarność we wszystkich istotnych kwestiach, do jakich należą kryzys migracyjny i ekonomiczny – mówił prezydent Grecji Prokopis Pawlopulos.

Zarówno Polska, jak i Grecja opowiadają się za poszerzeniem wspólnoty europejskiej. Stawiają jednak warunki.

– To oznacza walkę z korupcją, walkę z przestępczością zorganizowaną, to oznacza reformę wymiaru sprawiedliwości, to oznacza wreszcie przestrzeganie praw człowieka – zaznaczył prezydent RP.

Wyzwaniem dla wspólnoty europejskiej – obok państw chcących przystąpić do Unii – są także ci, którzy Unię opuszczają. Mowa o Brexicie, na który nie można patrzeć tylko negatywnie – podkreślał polski prezydent.

– Od strony pozytywnej jest próbą dla Unii Europejskiej; próbą, czy Unia Europejska jest organizmem żywym – mówił prezydent RP Andrzej Duda.

Po spotkaniu z prezydentem Grecji, Andrzej Duda rozmawiał także z premierem i przewodniczącym parlamentu tego kraju. Jak przekonywał, przyjaźń obu narodów nieraz była poddana próbie; przyjaźń, której symbolem pozostaje Jerzy Iwanow-Szajnowicz.

W muzeum wojny w Atenach prezydenci Polski i Grecji zainaugurowali wystawę poświęconą agentowi brytyjskich oraz polskich służb specjalnych.

– W trudnych, dzisiejszych czasach jego przykład jest dla nas lekcją, że demokracja i wolność to dobra, których wciąż trzeba bronić – zaznaczył prezydent Grecji.

– Jerzy Iwanow-Szajnowicz pozostaje wciąż symbolem męstwa oraz walki o wolność i niezależność, a także najwyższej ceny, jaką niekiedy za wolność i niezależność trzeba zapłacić – mówił prezydent Andrzej Duda.

Właśnie taką cenę zapłacił Jerzy Iwanow-Szajnowicz, rozstrzelany przez Niemców w 1943 roku.

We wtorek prezydent Andrzej Duda zainauguruje polsko-greckie Forum Innowacji i Zielonych Technologii. Tutaj Polska ma się czym chwalić. Forum poprzedzi prezentacja autobusu elektrycznego firmy Solaris.

Szymon Kozupa/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl