25 lat GPW. Na uroczystościach m.in. prezydent RP

Giełda Papierów Wartościowych ma już 25 lat. Z tej okazji w gmachu giełdy w Warszawie odbywają się uroczystości, w których udział bierze prezydent Andrzej Duda.

Akt założycielski GPW podpisano 12 kwietnia 1991 roku. Obecnie jest ona jedną z największych instytucji tego typu w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

Dr Marian Szołucha z Forum Dla Wolności i Rozwoju zwraca uwagę, że na początku lat 90. giełda rozwijała się prężnie. Dziś przeżywa swój najtrudniejszy okres. Ekspert wskazuje, że oprócz wycofania pieniędzy z OFE, które dynamizowały handel, wpływ na to miały problemy ze spółkami Skarbu Państwa.

– Te i inne problemy spowodowały, że Warszawa stawała się do niedawna (mam nadzieję, że to się wkrótce zmieni) parkietem coraz mniej atrakcyjnym z punktu widzenia inwestorów. Polacy też coraz mniej chętnie (…) lokują na giełdzie swoje prywatne pieniądze (inwestorzy indywidulani, bo o nich mowa). W latach 90. to był bardzo popularny sposób lokowania swoich oszczędności dla tych, którzy mają mniejszą awersję do ryzyka. Dziś staje się to, niestety, coraz mniej atrakcyjne –  mówi dr Marian Szołucha.  

W programie uroczystości przewidziano symboliczne odsłonięcie nowego dzwonu giełdowego w Sali Notowań.

25 lat temu na pierwszej sesji giełdowej można było zakupić akcje 5 spółek. Wpłynęło wówczas 112 zleceń kupna i sprzedaży, a łączny obrót giełdy wyniósł 2 tys. dolarów. Obecnie na GPW notowanych jest ponad 480 spółek. Łączna wartość obrotów akcjami wyniosła w marcu ponad 17 miliardów złotych. Warszawskim parkietem zarządza prof. Małgorzata Zaleska.

RIRM

drukuj