fot. tv trwam

Prof. A. Glapiński spotka się z prezydentem A. Dudą ws. projektu ujawniającego wysokość zarobków kadry kierowniczej NBP

Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński będzie rozmawiał w najbliższym czasie z prezydentem Andrzejem Dudą na temat ustawy o banku centralnym. Chodzi o projekt, który ujawnia i ustala wysokość zarobków kadry kierowniczej NBP. Ustawa jest na etapie prac legislacyjnych w parlamencie. 

Władze banku sceptycznie oceniły przepisy. Prezes Narodowego Banku Polskiego przypomniał, że żaden bank europejski nie ma takiej regulacji. Jednocześnie zapewnił jednak, że dostosuje się do ustawy.

Adam Glapiński zauważył, że jeśli są już wprowadzane tego typu przepisy, to powinny one objąć także kilkanaście innych instytucji.

Będziemy takim trochę rarogiem, absolutnym wyjątkiem. Oczywiście dla pracowników jest to dyskomfort, bo czują, że są gorzej traktowani: są za coś karani czy podejrzani. Nie należymy do instytucji, która w szczególny sposób jest uprzywilejowana. Nie rozumiem, dlaczego inne instytucje sektora publicznego związane z rynkiem finansowym nie są objęte tego rodzaju regulacją, tak jak Bankowy Fundusz Gwarancyjny czy Komisja Nadzoru Finansowego, nie mówiąc o innych, a jest ich w sumie kilkanaście – mówił prezes.

Ustawą ponownie zajmie się teraz Sejm. Następnie trafi ona do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Sprawa jawności uposażeń w NBP wypłynęła pod koniec grudnia, kiedy media ujawniły wysokość wynagrodzeń dwóch współpracownic prezesa banku centralnego. Podawano, że miesięczna pensja jednej z nich wynosi 65 tys. zł. Narodowy Bank Polski zdementował te informacje. Przeciętne wynagrodzenie dyrektora w banku wyniosło w ub.r. ok. 36 tys. zł.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl