Polska para prezydencka z wizytą w Berlinie

Prezydent Andrzej Duda  wraz z małżonką przebywa z wizytą w Niemczech. W Berlinie szef polskiego państwa spotkał się z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem w związku z obchodami 25. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie.

Po spotkaniu prezydentów odbyły się plenarne rozmowy delegacji pod przewodnictwem szefów państw dotyczące relacji dwustronnych. Następnie polska i niemiecka para prezydencka wzięły udział w konferencji poświęconej 25-leciu partnerstwa.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że  Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy był rezultatem procesu pojednania, ale również końca ,,zimnej wojny”.

Nie byłoby zaś końca ,,zimnej wojny” i nie byłoby zburzenia muru berlińskiego bez obalenia bloku radzieckiego, które rozpoczęła polska ,,Solidarność”. To historyczne doświadczenie. Te dwa wielkie wydarzenia – ,,Solidarność” i obalenie muru berlińskiego, zjednoczenie Niemiec łączą nasze dwa narody. Traktat o dobrym sąsiedztwie stał się kamieniem węgielnym polsko-niemieckiego partnerstwa. Wytyczył zasady rozwoju naszej współpracy, którą pogłębialiśmy przez ostatnie 25 lat. Ta rocznica to okazja do refleksji o tym, co nam się udało wspólnie osiągnąć, co jeszcze powinniśmy poprawić i jakie mamy cele na te 25 lat – na nadchodzącą przyszłość – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Wieczorem para prezydencka obejrzy w polskiej ambasadzie w Berlinie mecz Polski z Niemcami w ramach Euro 2016.

Jutro szef polskiego państwa  spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, z kolei do Warszawy w ramach obchodów 25-lecia podpisania traktatu przybędzie również prezydent Niemiec Joachim Gauck.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl