fot. https://twitter.com/prezydentpl/status/1349430212140945413

Powrót dzieci do szkół. Prezydent i minister edukacji odpowiadają na pytania internautów

Prezydent Andrzej Duda wraz z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem odpowiadają na pytania internatów dotyczące powrotu do szkół oraz wpływu koronawirusa na polską oświatę.

Od poniedziałku do szkół wracają tylko uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, ponieważ dzieci w tym wieku są najmniej narażone na zachorowanie. To także kwestie edukacyjne – dla najmłodszych uczniów nauka zdalna stanowi największą trudność. Argumentem za ich powrotem do nauczania stacjonarnego jest także możliwość dania szansy rodzicom na powrót do normalnej pracy. Decyzja została podjęta w oparciu o doświadczenia i opinie ekspertów – zaznaczył prezydent.

– Nauka zdalna ogranicza coś, co jest bardzo istotnym elementem w życiu dziecka – kontakty interpersonalne z rówieśnikami, które też budują osobowość dziecka i mają ogromne znaczenie dla jego rozwoju i wychowania. Z punktu widzenia rodziców to także jest ogromny problem zawodowy. Dzisiaj bardzo wiele firm pracuje zdalnie ze względu na swoją specyfikę, ale jest też bardzo wiele zawodów, które są mimo wszystko wykonywane poprzez chodzenie do pracy. Ci rodzice rzeczywiście mają bardzo utrudnioną sytuację przez to, że dzieci przebywają w domu i wymagają opieki – zwrócił uwagę Andrzej Duda.  

Podczas sesji Q&A padło także pytanie o powrót maturzystów do szkół. Osoby te są zaniepokojone, czy zdążą przygotować się do egzaminów. Prezydent wskazał, że liczy na to, że powrót będzie możliwy, jednak wciąż trwa walka z pandemią i – jak mówią eksperci – należy się spodziewać trzeciej fali. Resort edukacji zaznaczył, że od 18 stycznia będzie możliwość realizacji konsultacji stacjonarnych w szkołach dla ósmoklasistów oraz maturzystów.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj