fot. PAP/Albert Zawada

Premier Słowacji z wizytą w Polsce

Eduard Heger, premier Słowacji, przybył w czwartek z wizytą do Polski. Polityk spotkał się z premierem Matuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Główne tematy rozmów dotyczyły m.in. współdziałania w ramach Trójmorza i Grupy Wyszehradzkiej oraz kwestii bezpieczeństwa i rozwoju infrastruktury komunikacyjnej.

To pierwsze oficjalne spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Słowacji, Eduardem Hegerem, odkąd w kwietniu został on nominowany na stanowisko szefa słowackiego rządu. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że relacje polsko-słowackie są znakomite na wielu polach.

– Lata dobrej współpracy pomiędzy Polską a Słowacją przyzwyczaiły nas do tego, że patrząc na wzajemne interesy, jednocześnie nawzajem je szanujemy i mamy wspólne cele, priorytety, o których dzisiaj również rozmawialiśmy – mówił Mateusz Morawiecki.

Polski premier podkreślił, że wśród tematów rozmów były m.in. połączenia komunikacyjne na przykład tzw. Via Carpatia, która będzie przebiegała przez Słowację. Szef rządu wskazał, iż z premierem Słowacji byli bardzo jednoznaczni w ocenie spraw międzynarodowych za wschodnią granicą. Akcentował jednocześnie, że ważną częścią architektury bezpieczeństwa jest NATO.

– My jako dwa kraje na wschodniej flance NATO – Słowacja i Polska – uspójniamy naszą politykę w zakresie bezpieczeństwa, bo to bardzo ważne, aby ta neoimperialna polityka, którą widzimy ze Wschodu, była powstrzymana – powiedział szef polskiego rządu.

https://twitter.com/PremierRP/status/1402943145499897859

Polska jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym Słowacji z obrotami na poziomie 10 miliardów euro. Premier Słowacji, Eduard Heger, zwracał również uwagę na kwestię wymiany danych między naszymi krajami, które miałyby się przyczynić do uszczelniania systemu VAT. W kontekście gazociągu Nord Stream II przyznał, że Słowacja nie uważa, by projekt był właściwy. Słowacki premier podkreślał, że Polskę i Słowację łączy kulturowa i językowa bliskość, co pomaga turystyce.

https://twitter.com/PremierRP/status/1402943698263056386

– To jest dziedzina, w której chcielibyśmy rozwijać naszą współpracę i stworzyć takie warunki, w których obywatele Polski i Słowacji będą mogli korzystać z pięknej przyrody naszych obu krajów – podkreślił Eduard Heger.

https://twitter.com/PremierRP/status/1402942627897655296

Po południu premier Eduard Heger spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Premier Słowacji wyraził nadzieję na odnowienie konsultacji międzyrządowych, które miałyby się odbyć jesienią.

https://twitter.com/PremierRP/status/1402940982673485826

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl