fot. prezydent.pl

Prezydent podpisał ustawę wspierającą działaczy opozycji oraz osoby represjonowane w PRL

Działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane w okresie PRL otrzymają bezterminowe wsparcie w kwocie 400 zł miesięcznie. Zmiany wprowadza nowelizacja ustawy, którą wczoraj podpisał prezydent Andrzej Duda.

Dotychczas świadczenie przyznawane było na rok oraz po spełnieniu kryterium dochodowego. Nowela znosi te wymogi. Ponadto osoby posiadające status represjonowanej i szykanowanej będą mogły skorzystać z okresowej pomocy finansowej do 6 miesięcy. Jej wysokość to 100 proc. najniższej emerytury miesięcznie.

Poseł Janusz Śniadek z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny podkreśla, że dotychczasowe przepisy autorstwa PO były niewystarczające. Na ich mocy ze świadczenia mogło skorzystać jedynie 300 osób.

W czasie kampanii wyborczej, jeszcze w 2015 r., PO uchwaliła taką ustawę, próbując zabiegać o względy środowisk, ale była ona zupełnie niewystarczająca. Zastosowano tak ostre kryteria finansowe, że spośród 3 tys. posiadających status osoby szykanowanej i represjonowanej tylko ok. 300 osób otrzymało te świadczenia. Było to więc dalece niewystarczające – wskazuje Janusz Śniadek.

Na tle nowych przepisów działacze opozycji antykomunistycznej będą mieli również prawo m.in. do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością. Jak szacuje IPN, znowelizowane przepisy obejmą między 30 a 60 tys. osób. Zmieniona ustawa wejdzie w życie z 31 sierpnia 2017 roku.

RIRM

drukuj