fot. PAP/Piotr Nowak

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w tzw. szczycie amunicyjnym

Prezydent Andrzej Duda w trakcie wizyty w Pradze potwierdził gotowość Polski do pomocy Ukrainie, m.in. poprzez udział w transporcie amunicji. Czechy, które były gospodarzem szczytu, zapowiedziały, że w czerwcu do Kijowa dotrą tysiące pocisków.

W szczycie amunicyjnym, obok polskiego prezydenta, udział wzięli premierzy: Czech, Danii, Łotwy, Holandii i Ukrainy oraz przedstawiciel rządu Stanów Zjednoczonych. Czeska inicjatywa amunicyjna objęła łącznie 15 krajów Unii Europejskiej i NATO. Na Ukrainę ma trafić 800 tys. pocisków artyleryjskich.

Nasze wysiłki wkrótce poprawią obronność Ukrainy. Pierwsze dziesiątki tysięcy amunicji 155 mm zostaną dostarczone w czerwcu. Ukraina może spodziewać się pierwszej dostawy w ciągu najbliższych dni – zapewnił Petr Fiala, premier Czech.

Prezydent Andrzej Duda mówił w Pradze, że Ukraina zmaga się z niedoborem amunicji i ograniczoną zdolnością do odnawiania swoich zasobów. Tłumaczył, iż odpowiedzialność spada na Zachód, a dostawy amunicji artyleryjskiej mogą zmienić negatywny trend na froncie.

Mamy świadomość, że zdobycie amunicji to jedno, a jej transport to drugie. Dlatego chciałbym podkreślić w tym projekcie rolę Polski, a w szczególności węzła logistycznego na lotnisku Rzeszów-Jasionka – mówił Andrzej Duda, prezydent Polski.

Prezydent potwierdził w Pradze gotowość Polski do udziału w transporcie amunicji.

Musimy zrobić wszystko, żeby pomóc Ukrainie powstrzymać rosyjską agresję. Potencjalna porażka stworzyłaby strategiczne zagrożenie dla całej architektury bezpieczeństwa euroatlantyckiego – zaznaczył Andrzej Duda, prezydent Polski.

Kijów, obok dostaw amunicji, oczekuje wzmocnienia obrony powietrznej.

Aby zabezpieczyć nasze niebo, potrzebujemy jak najszybciej co najmniej siedmiu systemów Patriot i nowoczesnych samolotów bojowych – zaapelował Denys Szmyhal, premier Ukrainy.

Latem tego roku Ukraina spodziewa się samolotów F-16. Holandia będzie pracować nad skompletowaniem systemu Patriot.

Holenderski rząd ogłosił, że we współpracy z Unią Europejską szybko zbuduje system obrony powietrznej. Dostarczymy podstawowe komponenty i zachęcimy innych, by zrobili to samo, co pozwoli dostarczyć Ukrainie co najmniej jeden kompletny zestaw – powiedział Mark Rutte, premier Holandii.

Holandia nie wymieniła na razie krajów, z którymi rozmawia o skompletowaniu systemu Patriot.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl