Prezydent RP weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza w Rumunii

Dzisiaj prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza w Rumunii. Podczas szczytu zostanie powołany fundusz Trójmorza oraz przedstawiona lista wspólnych priorytetowych projektów infrastrukturalnych Inicjatywy – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W dniu dzisiejszym w Bukareszcie rozpocznie się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza. Pierwszego dnia szczytu Polska będzie reprezentowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, który bezpośrednio z Rumunii poleci do Stanów Zjednoczonych na spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem. We wtorek, drugiego dnia szczytu w Bukareszcie ma być premier Mateusz Morawiecki.

Szef gabinetu prezydenta powiedział PAP, że w ramach pierwszego dnia szczytu zainaugurowane zostanie Forum Biznesu Trójmorza, które – jak ocenił – da początek zaawansowanej kooperacji biznesowej. Ponadto, odbędzie się debata panelowa z udziałem prezydentów państw Trójmorza na temat roli tej Inicjatywy w polityce międzynarodowej oraz podpisane zostaną ważne porozumienia gospodarcze.

„Szczyt Trójmorza w Bukareszcie ma szczególnie pozytywną wartość dla pogłębienia współpracy w ramach Inicjatywy” – dodał Krzysztof Szczerski.

W trakcie Forum Biznesowego Trójmorza podpisane zostaną dwa dokumenty: deklaracja o powołaniu sieci izb handlowych Trójmorza i Rady Biznesowej Trójmorza oraz list intencyjny w sprawie utworzenia Funduszu Trójmorza.

„Tymi działaniami w sposób wyraźny wzmacniamy biznesowy i finansowy wymiar Inicjatywy. Szukamy nowych instrumentów lepszej realizacji wspólnych interesów Europy Środkowej” – podkreślił minister Szczerski.

Ważnym rezultatem Szczytu w Bukareszcie – ocenił szef gabinetu prezydenta – będzie także przedstawienie listy wspólnych priorytetowych projektów infrastrukturalnych Trójmorza, czyli mapy Trójmorza, która będzie wskazywać kierunek dalszych działań Inicjatywy.

„Przedstawimy ponad 30 inwestycji infrastrukturalnych w zakresie transportu, energetyki i cyfryzacji. Tworzą one szeroki horyzont wyzwań stojących przed krajami Trójmorza i ich partnerami” – dodał Krzysztof Szczerski.

Wskazywał, że prosto ze szczytu Inicjatywy prezydent uda się do Waszyngtonu na szczyt Polska-USA. Jak dodał, Trójmorze będzie ważnym elementem rozmów dwustronnych prezydentów Dudy i Trumpa.

„Nie możemy bowiem zapominać, że powodzenie planów Trójmorza bez UE i Stanów Zjednoczonych będzie niemożliwe. Z drugiej strony wiemy, że sukces Inicjatywy przyniesie też wymierne korzyści Unii, USA i całej przestrzeni euroatlantyckiej. Z tego względu z dużą satysfakcją przyjmujemy fakt tak licznej grupy reprezentantów UE i USA w Bukareszcie” – podkreślił prezydencki minister.

Wśród gości Szczytu znajdą się m.in. amerykański sekretarz ds. energii Rick Perry, szef KE Jean Claude Juncker, komisarze sektorowi oraz prezesi największych instytucji finansowych w UE — Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

„Jest to dowód rosnącego znaczenia Inicjatywy Trójmorza w przestrzeni międzynarodowej. Fakt ten podkreśla także żywotność Trójmorza. Nasz format polityki regionalnej nie poprzestaje na politycznych rozmowach, ale szuka nowych sposobów realizacji koncepcji podmiotowej Europy Środkowej w zjednoczonej UE i bezpiecznej przestrzeni transatlantyckiej” – oświadczył Krzysztof Szczerski.

Inicjatywa Trójmorza jest platformą współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry. W lipcu ub.r. w Warszawie odbył się drugi szczyt Trójmorza, którego gościem specjalnym był prezydent USA Donald Trump.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl