Andrzej Duda może liczyć na pełne poparcie Zjednoczonej Prawicy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich

Kurz po wyborach parlamentarnych jeszcze nie opadł, a politycy coraz głośniej zaczynają mówić o przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Wszystko wskazuje na to, że prezydent Andrzej Duda będzie ubiegał się o reelekcję. Głowa państwa może liczyć na pełne poparcie Zjednoczonej Prawicy.

Prezydent Andrzej Duda oficjalnie jeszcze nie ogłosił, czy wystartuje w wyborach.

– Kampania jest przed nami, jeszcze nawet nie było Bożego Narodzenia, jeszcze nas czeka 101. rocznica odzyskania niepodległości, jeszcze dużo różnych wydarzeń przed nami zanim kampania się zacznie, a zwłaszcza zanim zacznie się oficjalnie – oznajmił Andrzej Duda.

Prezydent przyznał jednak w trakcie „Rozmów niedokończonych” w Telewizji Trwam, że nie ma zamiaru rezygnować z polityki.

– Czuję się cały czas młodym człowiekiem i jakoś tak nie wyobrażam sobie siebie na emeryturze – dodał prezydent.

Reelekcja Andrzej Dudy jest kluczowa dla Zjednoczonej Prawicy. Podkreślił to prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w liście do parlamentarzystów.

– Reelekcja prezydenta Andrzeja Dudy, który jest naturalnym kandydatem na najwyższy urząd w państwie dla pragnących lepszego życia oraz wyznających tradycyjne wartości Polek i Polaków, będzie gwarancją budowania zamożnej, sprawiedliwej, solidarnej oraz silnej Rzeczypospolitej – napisał Jarosław Kaczyński.

Wciąż nie wiadomo, kogo wystawi w wyborach prezydenckich Koalicja Obywatelska. Rozważane są cztery nazwiska: Małgorzata Kidawa-Błońska, Radosław Sikorski, Hanna Zdanowska i Rafał Trzaskowski. Politycy Platformy skupiają się na razie na powyborczych rozliczeniach. Niepewna jest przyszłość Grzegorza Schetyny.

– To są sprawy wewnętrzne Platformy. Przed nami cała dyskusja na ten temat – zaznaczył Krzysztof Brejza, senator-elekt z Platformy Obywatelskiej.

Część polityków Platformy widziałaby Donalda Tuska w roli przyszłego prezydenta Polski.

– Kto myśli, że Donald Tusk woli siedzieć w Brukseli czy Nowym Jorku i patrzeć na to co się dzieje, ten się bardzo myli – powiedział Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Tuż po wyborach parlamentarnych Grzegorz Schetyna spotkał się w Brukseli z Donaldem Tuskiem. Nie padła wtedy żadna konkretna deklaracja w sprawie ewentualnego startu w wyborach byłego premiera.

– Jego pozycja, największa pozycja najwyższego poziomu polityka europejskiego, daje ogromne gwarancje zbudowania bardzo dobrej kampanii – stwierdził Grzegorz Schetyna. 

Donald Tusk żegna się ze stanowiskiem szefa Rady Europejskiej. Może jednak wkrótce zostać szefem Europejskiej Partii Ludowej. Ludowcy w roli prezydenta widzieliby Władysława Kosiniaka-Kamysza. Ten nie wyklucza startu. PSL proponuje jednak partiom opozycyjnym prawybory prezydenckie.

– Już nie ma jednej silnej partii opozycyjnej. Te głosy w wyborach inaczej się rozłożyły. Nie ma pozycji dominującej, żadnej formacji – zauważył Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego.

SLD, Wiosna oraz mniejsze środowiska lewicowe najprawdopodobniej poprą Roberta Biedronia. Swojego kandydata na pewno wystawi Konfederacja. Wskazanie polityka, który zmierzy się z Andrzejem Dudą to wyzwanie dla opozycji – mówił politolog dr Aleksander Kozicki.

– Trzeba pamiętać, że opozycja cierpi na nadmiar liderów. Jest to istotny problem, kiedy trzeba będzie wyłonić osobę, która będzie rzeczywistym i mocnym kontrkandydatem dla prezydenta Andrzeja Dudy – zaznaczył dr Aleksander Kozicki.

Zamieszanie po stronie opozycji nie powinno jednak uśpić urzędującego prezydenta – dodał politolog Jarosław Komorniczak.

– Polityk, który nie boi się konkurencji, zawsze postępuje. Bardzo ryzykownie. Wybory to zawsze taki okres, w którym różne rzeczy mogą wpłynąć na decyzję obywateli. Niezależnie od oceny prezydentury, kampania będzie zawsze miała znaczenie dla jej wyników – podkreślił Jarosław Komorniczak.

Kadencja Andrzeja Dudy kończy się w sierpniu 2020 roku. A to oznacza, że wybory odbędą się pod koniec kwietnia lub w maju.

 TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl