Znamy plan wizyt zagranicznych prezydenta Andrzeja Dudy

Z pierwszą wizytą zagraniczną, Prezydent Andrzej Duda uda się do Estonii. Wyjazd odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 23 sierpnia, w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Drugim miejscem wizyty Andrzeja Dudy będzie Berlin – 28 sierpnia, a trzecim, 15 września, Londyn.

21 września ponownie odwiedzi Niemcy – tym razem Erfurt. Pod koniec września prezydent Andrzej Duda będzie w Nowym Jorku, a na początku listopada weźmie udział w miniszczycie NATO w Bukareszcie. Cykl pierwszych wizyt zagranicznych prezydenta Dudy zakończy wyjazd do Pekinu na szczyt Europa Środkowa-Chiny.

Terminarz przedstawił dziś Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne. Powiedział, że ten pakiet wizyt wskazuje główne kierunki polityki zagranicznych prezydenta Andrzeja Dudy.

– Nie chodzi zatem o pojedyncze wizyty, a raczej o pewien blok wizyt w ciągu pierwszych stu dni, które owe kierunki aktywności pana prezydenta wskażą. Tak też ten kalendarz był budowany. Kalendarz ma dwie porządkujące osie. Po pierwsze, mamy oś geograficzną i są to wizyty regionalne, europejskie i globalne. Po drugie, mamy oś merytoryczną i są to wizyty, których celem będzie praca na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa Polski i wizyty, których celem będzie promowanie interesów gospodarczych Polski i praca na rzecz właśnie owej współpracy gospodarczej z zagranicą przez pana prezydenta – mówił Krzysztof Szczerski.

Data pierwszej wizyty w Tallinie – jak powiedział – nie jest przypadkowa, ponieważ 23-ci sierpnia to Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.

–  Pan prezydent, w związku z tą datą, w związku z tym europejskim dniem, złoży wizytę w Estonii, gdzie nie tylko odbędzie rozmowy dwustronne polsko-estońskie ale także przekaże swoje stanowisko dotyczące wagi i znaczenia prawa międzynarodowego dla pokoju na świecie. Pakt ten był bowiem złamaniem prawa międzynarodowego. Mowa będzie więc o wadze prawa międzynarodowego dla pokoju w świecie i o wadze podmiotowości Europy Środkowej dla bezpieczeństwa i stabilności Europy. Bo ten pakt złamał także podmiotowość Europy Środkowej – dodał Krzysztof Szczerski.

Krzysztof Szczerski mówił też, że trwają rozmowy na temat wizyty w Paryżu, Brukseli oraz spotkania z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką w Kijowie lub Warszawie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl