fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent Duda: NATO w relacjach z Rosją powinno stać razem

Na spotkaniu w Warszawie prezydenci Polski i Łotwy rozmawiali dziś m.in na temat polityki bezpieczeństwa. Jak podkreślił Andrzej Duda, NATO w relacjach z Rosją powinno stać razem. Prezydenci Polski i Łotwy rozmawiali również o wypełnieniu postanowień szczytu NATO w Warszawie przed majowym szczytem sojuszu w Brukseli.

Jak wskazał prezydent Łotwy Raimonds Vejonis, nasze kraje podejmują wysiłki, aby sprostać lokalnym i globalnym wyzwaniom w zakresie polityki bezpieczeństwa. Polska i Łotwa podejmują wspólnie wysiłki

dla poprawy bezpieczeństwa państw regionu Morza Bałtyckiego – dodał.

Rozmowy dotyczyły także tworzonej grupy batalionowej na Łotwie, w której bierze udział kompania polskich żołnierzy. Przywódcy poruszyli również kwestie zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom obu państw, w tym współpracy wojskowej oraz o relacjach z Rosją.

– Uważamy, że NATO powinno w sprawie relacji z Rosją stać razem i powinno przede wszystkim dbać o to, aby wschodnia flanka Sojuszu Północnoatlantyckiego była zabezpieczona i żeby było widać tę spójność, jednomyślność i solidarność wszystkich państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i determinację w tym, aby terytorium NATO było terytorium absolutnie niepodzielnym i atak na terytorium państw NATO się nie opłacał – powiedział polski prezydent.

Jak dodał, poważnym wyzwaniem dla Sojuszu jest także walka z terroryzmem.

Andrzej Duda i Raimonds Vejonis rozmawiali także o wyjściu Wielkiej Brytanii  z Unii Europejskiej. Podczas spotkania pojawił się także temat kandydatury Polski na niestałego członka w Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018–2019.  Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że Polska będzie reprezentować interesy całego regionu.

 

TV Trwam News/RIRM


Spotkanie prezydentów Polski i Łotwy fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

drukuj