fot. Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Prezydent przedstawi założenia projektu ustawy dot. wieku emerytalnego

Prezydent Andrzej Duda przedstawi dziś założenia projektu ustawy w sprawie wieku emerytalnego. Ma też ogłosić, że skieruje projekt do Sejmu. Obniżenie wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet oraz podniesienie kwoty wolnej od podatku to deklaracje Andrzeja Dudy z kampanii wyborczej, które – jak mówił – są dla niego priorytetowe.     

Połączenie wieku z długością okresu składkowego proponuje m.in. NSZZ „Solidarność”.

Dobrze, że prezydent wywiązuje się z obietnic danych Polakom. Obniżenie wieku jest także tożsame z programem Prawa i Sprawiedliwości – mówi poseł Henryk Kowalczyk.

-Co prawda w pakiecie ustaw prezentowanych w czasie konwencji wyborczej 12 września o wieku emerytalnym nie było mowy. Liczyliśmy na to, że prezydent Andrzej Duda wywiąże się ze swoich obietnic i taki projekt przedstawi. Trudno, żebyśmy dublowali te projekty. Czy ten projekt ma szansę w tym Sejmie? Raczej wątpię, ale ważne jest, aby ten projekt powstał. Jeśli ten Sejm go odrzuci, to w następnej kadencji Sejmu ufam, że będzie taka większość, która ten projekt wtedy przyjmie i wrócimy z powrotem do obniżonego wieku emerytalnego. To, co zostało zrobione przed dwoma laty przez koalicję PO-PSL jest skandaliczne. Nie przyniosło to żadnych efektów finansowych w ZUS-ie,  wzrosło bezrobocie wśród młodzieży, a więc podniesienie wieku emerytalnego było bardzo szkodliwe – podkreśla poseł Henryk Kowalczyk.

Rząd Donalda Tuska w 2012 r. podwyższył wiek emerytalny do 67 lat i wprowadziła stopniowe zrównanie go dla kobiet i mężczyzn.

Posłowie PiS, a także związkowcy z „Solidarności” i OPZZ zaskarżyli ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. W maju ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że jest ona zgodna z ustawą zasadniczą.

Wycofanie się z tej reformy wpisał do swojego programu prezydenckiego Andrzej Duda. Pytanie dotyczące wieku emerytalnego było jednym z pytań w referendum 25 października.

Do referendum nie dojdzie, bo Senat odrzucił głosami koalicji rządowej wniosek prezydenta Dudy w tej sprawie.

RIRM

drukuj