PAP/Mateusz Marek

Min. Z. Ziobro: Wsparcie szpitali w ramach Funduszu Sprawiedliwości jest możliwe dzięki prezydentowi Andrzejowi Dudzie

Wsparcie szpitali w ramach Funduszu Sprawiedliwości jest możliwe dzięki prezydentowi Andrzejowi Dudzie – mówił we wtorek w Czerwonej Górze (świętokrzyskie) minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Szef resortu sprawiedliwości odwiedził Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze, który został wsparty 3 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości. Pieniądze umożliwiły m.in. zakup specjalistycznego tomografu komputerowego.

„Fundusz Sprawiedliwości może udzielać wsparcie i przekazywać środki na szpitale choćby z województwa świętokrzyskiego tylko dlatego, że pan prezydent Andrzej Duda zdecydował się poprzeć takie zmiany w prawie, które zaproponowałem” – mówił min. Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości podkreślał, że taka forma wsparcia szpitali będzie utrzymana, mimo krytyki ze strony opozycji

„Przedstawiciele środowiska Koalicji Obywatelskiej pana kandydata Trzaskowskiego nieustannie atakują te rozwiązania i twierdzą, że one były błędem” – podkreślił minister sprawiedliwości.

„Twierdzą, że błędem – idąc ich rozumowaniem – jest zakup tomografu dla tego szpitala czy innych szpitali na terenie województwa świętokrzyskiego. Starają się przekonać, że te środki z Funduszu nie powinny być w taki sposób wykorzystywane. Ja uważam, że powinny być i pan prezydent Duda uważa, że powinny być. Cieszę się, że ta dobra współpraca może owocować tym, że prawie 2 tys. przypadków diagnostycznych mogło zostać na tym sprzęcie przebadane” – dodał.

„Mam nadzieję, że razem będziemy mogli kontynuować działanie funduszu i nie zważając na krytykę Koalicji Obywatelskiej środowiska pana Trzaskowskiego, krok po kroku wspierać szpitale i mieszkańców województwa świętokrzyskiego bardzo ważnymi urządzeniami, które mogą w pewnym momencie okazać się istotne dla ratowania ich zdrowia i życia” – zaznaczył.

Marzanna Bełtowska-Gołuch zastępca dyrektora ds. administracyjno-organizacyjnych szpitala w Czerwonej Górze poinformowała, że od lutego dzięki nowemu tomografowi przebadano około 2 tys. pacjentów. Wcześniej na wykonanie badań musieli być oni transportowani do oddalonego o kilkanaście kilometrów szpitala w Kielcach.

„To jest tomograf nowej generacji, który zwiększa możliwości diagnostyczne i przyspiesza tę diagnostykę. Jest to urządzenie bezpieczne dla pacjentów, ponieważ ma możliwość obliczenia dawki promieniowania w zależności od potrzeb diagnostycznych” – mówiła Marzanna Bełtowska-Gołuch.

Zaznaczyła, że stary tomograf, zakupiony w 2010 roku, był awaryjny, a koszty związane z jego naprawą były bardzo wysokie ze względu na brak części zamiennych.

W ramach Funduszu Sprawiedliwości świętokrzyskie szpitale zostały wsparte kwotą około 15 milionów złotych. Nowy tomograf komputerowy trafił m.in. do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl