fot. prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda odbierze przysięgę od sędziego Jędrzejewskiego

Prezydent Andrzej Duda odbierze przysięgę od wybranego przez Sejm sędziego Trybunału Konstytucyjnego prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego w stosownym momencie – poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta RP.

Kancelaria zaznaczyła, że prezydent zapoznał się z informacjami przekazanymi przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. „Z listu marszałka wynika, iż wybór Zbigniewa Jędrzejewskiego został dokonany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zaś Sejm w osobie pana marszałka, potwierdził skuteczność owego wyboru” – czytamy w komunikacie.

Decyzją prezydenta nie jest zaskoczona Krystyna Pawłowicz – konstytucjonalista i poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Byłam na sali sejmowej. Jedyny przypadek nieprawidłowości dotyczył klubu Kukiz’15. Właściwie odjęcie tego jednego głosu od tych 233 osób, które były na sali i które głosowały, cały czas daje 232 głosy, co jest wystarczającym kworum dla wyboru pana prof. Jędrzejewskiego. Pan prezydent na pewno uznał, że głosowanie przebiegło prawidłowo. Jeden głos odliczono, co cały czas sprawia, że głosowanie jest prawidłowe i nie było podstaw, żeby od pana prof. Jędrzejewskiego nie przyjąć ślubowania – powiedziała Krystyna Pawłowicz.

Sejm w czwartek wybrał Zbigniewa Jędrzejewskiego do Trybunału Konstytucyjnego.

Podczas tego głosowania Małgorzata Zwiercan z klubu Kukiz‘15 głosowała za Kornela Morawieckiego. Oboje są już poza klubem. Platforma Obywatelska zawiadomiła prokuraturę o przestępstwie.

Jeszcze w czwartek Andrzej Duda zwrócił się do marszałka Sejmu o wyjaśnienia.

RIRM/mw

drukuj