fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Berlin: dziś spotkanie ministrów rolnictwa Polski i Niemiec

Ministrowie rolnictwa Polski i Niemiec spotkają się dziś w Berlinie. Krzysztof Jurgiel i Christian Schmidt będą omawiać sposoby rozwiązania sytuacji kryzysowych na rynkach rolnych w kontekście propozycji przedstawionych przez Komisję Europejską oraz kierunki zmian Wspólnej Polityki Rolnej.   

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel zwraca uwagę, że rozmowy będą także poświęcone ustaleniu terminu i tematów spotkania w ramach Trójkąta Weimarskiego, czyli Polski Francji i Niemiec.

– Jego zadaniem ma być ewentualne przyjęcie wspólnego stanowiska dotyczącego przestawionych przez KE siedemnastu propozycji zażegnania kryzysu na rynkach rolnych (chodzi tu o rynek mleka, wieprzowiny, warzyw i owoców). Podczas mojego ostatniego pobytu na Radzie Ministrów w Luksemburgu, Francja wyszła z inicjatywą, aby te państwa w ramach Trójkąta starały się uzgodnić wspólne stanowisko, które będzie prezentowane do tych propozycji. Bo przypomnę, że decyzje w sprawie rozwiązań, które Komisja chce przedstawić do zaakceptowania przez Radę Ministrów będą w końcu czerwca – powiedział Krzysztof Jurgiel.

Spotkanie odbędzie się na zaproszenie strony niemieckiej. Ma to związek z planowanymi na 22 czerwca obchodami 25-lecia traktatu pomiędzy Rzeczpospolitą a RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

RIRM

 

drukuj