fot. PAP/Andrzej Grygiel

Kompania Węglowa: dziś decyzja ws. porozumienia

Związkowcy, zarząd Kompanii Węglowej oraz minister energii spotkają się dziś w sprawie podpisania porozumienia poprzedzającego przekazanie kopalń do Polskiej Grupy Górniczej. Związkowcy zastrzegli, że zdecydują o podpisaniu dokumentu po konsultacjach we własnym gronie oraz z pracownikami.

Wczoraj oraz dziś rano zorganizowali w kopalniach Kompanii tzw. masówki, podczas których informowali załogi o szczegółach projektu porozumienia i pytali ich o opinię.

O zgodę na podpisanie porozumienia w sprawie Polskiej Grupy Górniczej zwróciła się w poniedziałek do strony społecznej premier Beata Szydło. Zapewniła, że jest to dobre wyjście dla górnictwa i dla Śląska.

– Jest w tej chwili pełna otwartość. Są przygotowane dobre propozycje. Ja mogę dzisiaj tylko zwrócić się do strony społecznej, żeby zgodziła się na podpisanie tego porozumienia, bo to jest naprawdę dobre wyjście dla górnictwa, również i dla Śląska. Wierzę w to głęboko, że taka odpowiedzialna decyzja zostanie podjęta – powiedziała premier Beata Szydło.

O akceptację porozumienia zaapelowali też do górników zarząd spółki i szefowie Ministerstwa Energii.

Wynegocjowany w minioną sobotę projekt zakłada m.in. zawieszenie wypłaty tzw. czternastej pensji na dwa lata oraz przyspieszenie łączenia wybranych kopalń.

RIRM

drukuj