Niemieckie napisy na historycznym budynku Poczty Polskiej w Gdańsku

Na odrestaurowanym, historycznym budynku Poczty Polskiej w Gdańsku pojawiły się niemieckie napisy. Chodzi o napis „Postamt”, który zastąpił polskie określenie  Urząd Pocztowy Gdańsk 2.

Według wojewódzkiego konserwatora zabytków, pracownikom podczas remontu miał się ukazać oryginalny napis. Przed wojną w budynku był polski urząd pocztowy i to właśnie pod nim bojówki nazistowskiej partii NSDAP urządzały antypolskie manifestacje.

Oburzenia nie kryją historycy i organizacje patriotyczne. Dr Jerzy Bukowski w kontekście całej sprawy wskazuje na tzw. wrażliwość patriotyczną.

– Westerplatte, Poczta Polska w Gdańsku, szarża ułanów pod Krojantami – to są archetypy naszej najnowszej historii. Jeżeli teraz ktoś mówi, że przecież dawniej na Poczcie Polskiej w Gdańsku był napis niemiecki, to jest to oczywiście prawda. Jeżeli jednak to jest ta poczta, którą Niemcy zdobywali 1 września i których obrońców w okrutny sposób zamordowano, przekreśla to jakiekolwiek logiczne uzasadnienia, aby na tym budynku pojawił się napis niemiecki. Zbyt wiele krwi polskiej wsiąkło w podłogę tej poczty i w polską ziemię – podkreśla dr Jerzy Bukowski.   

Obecnie budynek jest w rękach prywatnej osoby. Przed remontem należał do PKP.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl