fot. twitter.com/StZaryn

Niemiecko-francuskie rozmowy z Rosją i Białorusią za plecami Polski

Przywódcy Niemiec i Francji kontaktowali się z prezydentami Rosji i Białorusi w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Polski rząd zwraca uwagę, że rozmowy powinny toczyć się z naszym udziałem.

W kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy coraz bardziej angażuje się społeczność międzynarodowa. W poniedziałek ministrowie dyplomacji państw Unii Europejskiej uzgodnili kolejny pakiet sankcji wobec Białorusi.

– Będziemy mogli nakładać sankcje na więcej osób za organizację tych lotów z ludźmi z kilku krajów na Białoruś, a stamtąd nad granicę UE – przekazał Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.

Politolog, prof. Mikołaj Iwanow wskazał, że poszerzenie sankcji nie powstrzyma Aleksandra Łukaszenki od dalszej eskalacji konfliktu.

– Należy całkowicie wstrzymać handel z Białorusią, zablokować białoruskie banki w UE – powiedział ekspert.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała telefonicznie z prezydentem Białorusi, który zapewnił, że chce zakończyć kryzys na granicy.

„Przedstawiłem propozycję rozwiązania sytuacji. (…) Białoruś nigdy nie dążyła do eskalacji” – oświadczył po rozmowie Alaksandr Łukaszenka.

Szczegóły propozycji nie są znane. Łukaszenka powiedział, że Merkel omówi je z członkami UE.

Z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron kontaktował się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Przebieg rozmowy zrelacjonował doradca francuskiego prezydenta.

„Władimir Putin powiedział prezydentowi, że rozumie potrzebę zakończenia kryzysu, w pierwszej kolejności ze względu na ludzką przyzwoitość, ponieważ migranci są traktowani instrumentalnie” – wskazano w oświadczeniu.

Jak zaznaczył, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Jakub Kumoch w obu rozmowach nie zapadły żadne ustalenia dotyczące naszej granicy.

– Polska sama dyskutuje na temat swoich granic i swojego bezpieczeństwa. […] Polska strona była informowana przez niemieckich partnerów o rozmowie i jej treści, powstrzymam się od dalszej oceny – powiedział Jakub Kumoch.

Według nieoficjalnych informacji polski rząd poinformował Brukselę, że rozmowa kanclerz Niemiec z Aleksandrem Łukaszenką była przedwczesna.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl