Prezydent RP odznaczył zasłużonych w działalności polonijnej w Meksyku

Z dumą możemy mówić, że Polacy współtworzyli przez lata kulturę Meksyku i tworzą ją do dzisiaj – powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda w ambasadzie RP w mieście Meksyk, gdzie odznaczył zasłużonych za działalność polonijną.

Szef państwa polskiego odznaczył śpiewaka Leszka Zawadkę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej oraz za działalność na rzecz środowiska polonijnego w Meksyku”.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali także: Marek Adamski, Luis Decelis Maciak, Hanna Kot-Arredondo, Józef Olechowski, Andrzej Rattinger-Aranda i ks. Wiesław Skowroński.

Podczas spotkania w ambasadzie uczczono zbliżającą się 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.

Prezydent przywołał słowa meksykańskiego noblisty Octavia Paza, że „Polska jest wielka nie swoim terytorium, liczbą ludności, ale swoją historią”. Andrzej Duda zaznaczył, że uchwalenie Konstytucji 3-go Maja było przełomowym momentem w polskiej historii – dawało szanse na budowanie nowoczesnego państwa. Prezydent podkreślił, że szansa ta została szybko zaprzepaszczona a Polacy, ratując życie i wolność, uciekali za granicę, także do Meksyku.

Szef państwa polskiego przypomniał, że podczas drugiej wojny światowej Meksyk przyjął Polaków; także po wojnie Polacy przyjeżdżali do tego kraju i zawsze znajdowali w nim swoje miejsce w instytucjach ważnych dla życia kulturalnego.

„Z dumą możemy mówić, że Polacy współtworzyli przez dziesiątki, setki lat kulturę Meksyku i tworzą ją do dzisiaj” – wskazał prezydent.

Andrzej Duda dziękował zgromadzonej Polonii za to, że należy do elity społeczeństwa meksykańskiego.

„Jesteście państwo tą Polonią, Polakami, z których Rzeczpospolita z całą pewnością nie tylko może być dumna, ale którym powinna być głęboko wdzięczna za budowanie najlepszego możliwego wizerunku na świecie (…). Nie mam wątpliwości, że polska kultura nadal będzie tutaj podtrzymywana, chcielibyśmy by do tego zostały dołączone jeszcze więzi gospodarcze, które są wielkim celem tej wizyty” – akcentował prezydent.

Para prezydencka przekazała bibliotece egzemplarze „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, które zostało wybrane Lekturą Narodowego Czytania w 2017 r.

Wieczorem para prezydencka złożyła kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II przy Bazylice Matki Boskiej z Guadalupe.

W niedzielę po południu para prezydencka odwiedziła parafię i Sanktuarium Miłosierdzia Bożego prowadzone przez polskich księży pallotynów w miejscowości Tenango del Aire położonej na południe od Miasta Meksyk. Prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzieli tam udział we Mszy św. z okazji Święta Miłosierdzia Bożego, pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Meksyku Franka Coppoli.

PAP/RIRM

drukuj