fot. https://www.prezydent.pl/

Prezydent A. Duda podpisał ustawę o komisji do spraw badania rosyjskich wpływów w Polsce; skierował ją też w trybie następczym do TK

Prezydent podpisał ustawę o komisji do spraw badania rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Jednocześnie Andrzej Duda poinformował, że skieruje przepisy w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

Prezydent nie ma wątpliwości, że efektem rosyjskich wpływów na politykę wielu państw jest m.in. wojna na Ukrainie i wiele kryzysów. Dlatego wymaga to wyjaśnienia. Andrzej Duda wskazywał, że podobne komisje śledcze działają w innych krajach europejskich.

– Jest taka komisja we Francji. Przesłuchiwała już byłego premiera Fillona, przesłuchiwała panią Marine Le Pen. Mamy taką komisję akurat do spraw Nord Stream, powołaną w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w Niemczech – zaznaczył.  

Prezydent podkreślił, że opinia publiczna powinna bezpośrednio przekonać się, w jaki sposób funkcjonowali jej przedstawiciele pełniący ważne funkcje.

Wyraził nadzieję, że gremium to będzie działało transparentnie i obiektywnie. Uczciwi ludzie powinni odpowiedzieć na pytania, nie mają się czego obawiać – zaznaczył.

– Wierzę w to, że właśnie transparentność działania tych, którzy zostaną wyłonieni jako członkowie tej komisji, pytania, które będą zadawali tym, którzy zostaną przed komisję wezwani, a którzy odpowiadali za nasze sprawy będą miały kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o zwalczanie różnego rodzaju działań lobbingowych, nielegalnych, wpływania na polskie sprawy i polskie interesy. To jest forma obrony interesów Rzeczypospolitej. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości – powiedział prezydent.

W ocenie Andrzeja Dudy komisja ds. wpływów Rosji powinna powstać też na poziomie Unii Europejskiej. Prezydent zwrócił się do premiera, żeby postawił tę sprawę na Radzie Europejskiej.

Polska komisja ma zbadać, jaki wpływ miała Rosja na bezpieczeństwo naszego kraju. Ma działać podobnie do komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Jej członkowie będą mogli m.in. uchylić decyzje administracyjne oraz wydawać zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl