Andrzej Duda uda się na spotkanie Arraiolos

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w XI spotkaniu Prezydentów Państw Grupy Arraiolos, które rozpoczyna się dzisiaj w Niemczech. To nieoficjalne rozmowy przywódców Polski, Niemiec, Austrii, Finlandii, Łotwy, Portugalii, Węgier, Słowenii i Włoch.

Politycy mają rozmawiać o europejskiej spójności i edukacji. Pojawi się także temat kryzysu migracyjnego w Europie.

Prof. Arkady Rzegocki, politolog, zauważa, że prezydent Andrzej Duda od początku swojej kadencji bardzo aktywnie działa na arenie międzynarodowej. Ekspert zwrócił także uwagę na miejsce, w jakim odbędzie się spotkanie.

– Zamek Wartburg to jest zamek, gdzie Luter przez ponad rok tłumaczył Biblię. To jest zamek, który później stał się symbolem narodzin nowoczesnego narodu niemieckiego i także nacjonalizmu niemieckiego, a po 1989 roku stał się symbolem zjednoczenia Niemiec, dlatego że on się znajduje tuż przy granicy z dawną NRD. Tak więc ten wymiar symboliczny jest tutaj niezwykle ważny.  Spotkanie ma być poświęcone edukacji. Jeden z zaplanowanych wykładów ma dotyczyć wpływu reformacji na edukację. To jest też dobry moment, żeby przypominać o polskich tradycjach, gdzie reformacja, gdzie spory religijne miały zupełnie inny charakter niż w większości krajów europejskich – powiedział prof. Arkady Rzegocki.

Prezydentowi w trakcie wizyty w Niemczech będzie towarzyszyła małżonka Agata Duda.

Nieformalne spotkania prezydentów grupy Arraiolos zostały zapoczątkowane w październiku 2003 roku. W 2013 r. spotkanie prezydentów państw grupy odbyło się w Krakowie, a w ubiegłym roku w Bradze.

RIRM

drukuj