fot. PAP/Piotr Nowak

Słowenia: Trwa szczyt Trójmorza z udziałem prezydenta A. Dudy

W stolicy Słowenii Lublanie trwa szczyt przywódców państw inicjatywy Trójmorza. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda.

To już czwarty szczyt prezydentów państw wchodzących w skład inicjatywy Trójmorza. Zapoczątkowali ją w 2015 roku prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarowić.

– Chcemy mierzyć efekty inicjatywy Trójmorza nie liczbą spotkań czy podpisanych deklaracji, ale kilometrami nowych dróg , zmodernizowanych gazociągów czy kwotami wydanymi na pilne inwestycje – podkreślał prezydent Andrzej Duda.

To właśnie wspólne inwestycje drogowe, kolejowe, morskie, energetyczne i gazowe mają jeszcze ściślej połączyć państwa zaangażowane w Trójmorze.

Idziemy w dobrym kierunku – mówił prezydent Bułgarii.

– Nasze cele są szlachetne. Są sformułowane i proste. Chodzi o polepszenie warunków gospodarowania i rozwoju społecznego we wszystkich państwach – tłumaczył prezydent Bułgarii Rumen Radew.

Prezydenci zainaugurowali dziś Forum Biznesowe Trójmorza. Ma ono pobudzać przedsiębiorców do inwestowania, głównie w projekty infrastrukturalne.

– Chorwacja, jak i pozostałe 11 państw uczestniczących w inicjatywie, to państwa otwarte na biznes; na inwestycje, na rozwój. Zapraszam do podejmowania inicjatyw i zawierania transakcji z naszymi firmami – mówiła prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.

Państwa Trójmorza notują stały wzrost gospodarczy. Planowane inwestycje są szacowane na biliony euro w najbliższych dziesięcioleciach.

– Są to wyzwania o naturze wspólnotowej. Nie podołamy im działając osobno. Możemy natomiast zbliżyć się do ich realizacji, stawiając na zgrany zespół.  Drużyna grając fair w ramach reguł rynkowych jest w stanie temu podołać – wskazał Andrzej Duda.

Obecny na szczycie sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Rick Perry zapewnił o pełnym poparciu prezydenta Donalda Trumpa dla inicjatywy Trójmorza – przede wszystkim w kwestii dywersyfikacji dostaw energii.

– Nigdy nie wykorzystamy energii jako narzędzia dla wymuszenia politycznego pewnych działań. Dlatego też opowiadamy się przeciwko Nord Stream 2, ponieważ nie jest to zgodne z celami Unii Europejskiej – podkreślił.

Szef węgierskiej dyplomacji wskazał, że Trójmorze staje gwarantem bezpieczeństwa energetycznego regionu.

– Naprawdę spodziewamy się, że przez tę współprace uda nam się przekształcić słowa dotyczące dywersyfikacji źródeł energii w czyny – powiedział Peter Szijjarto.

O tym, że inicjatywa Trójmorza zyskuje na znaczeniu, świadczy to, że jej partnerem stały się Niemcy. Głos państw zaangażowanych w Trójmorze staje się też coraz silniejszy na forum Unii Europejskiej. Państwa Trójmorza przedstawią swoje dokonania i oczekiwania nowej Komisji Europejskiej – oświadczył prezydent Słowenii.

– Będzie to nasza wspólna lista celów, którą zaprezentujemy Komisji Europejskiej, a Komisja będzie zaproszona do tego, żeby wziąć je poważnie pod uwagę – wyjaśnił Borut Pahor.

Przed rozpoczęciem szczytu Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Słowenii oraz przewodniczącymi parlamentu. Otworzył również wystawę poświęconą polskiemu etnografowi i działaczowi niepodległościowemu Emilowi Korytce, który był propagatorem kultury słoweńskiej. W tym roku przypada 180. rocznica jego śmierci.

– Wystawa, która w poruszający sposób pokazuje to co najważniejsze w naszej wspólnej historii.: przyjaźń i zrozumienie – akcentował prezydent Andrzej Duda.

Szczyt Trójmorza potrwa dwa dni. Jutro prezydenci wezmą udział w sesji plenarnej, na której omówią dotychczasową działalność inicjatywy oraz wyznaczą kierunki na przyszłość.

Piotr Krupa/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl