fot. PAP/Mateusz Marek

Jakub Błaszczykowski odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Jakuba Błaszczykowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. To jedno z najwyższych odznaczeń państwowych.

Jakub Błaszczykowski swoją piłkarską karierę zaczynał od klubu Raków Częstochowa. Później – poprzez Wisłę Kraków – trafił do Borussi Dortmund, gdzie reprezentował Polskę razem z Łukaszem Piszczkiem i Robertem Lewandowskim. Słynnym trio zachwycali się Niemcy. Na światowych boiskach grał w barwach Fiorentiny i Wolfsburga, by potem znów trafić do Wisły Kraków.

– W bardzo szczególny sposób, kiedy klub znalazł się w wielkich kłopotach, dostał od Pana niebagatelne wsparcie. To było grubo ponad milion złotych i kontrakt na 500 zł wynagrodzenia, które przekazał Pan na bilety dla dzieci z domów dziecka. To wszystko w czasach, kiedy marzeniem każdego młodego piłkarza jest to, żeby mieć ferrari. Bardzo za to dziękuję – mówił prezydent Andrzej Duda.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1405156664215547911

Jakub Błaszczykowski przez 4 lata był kapitanem polskiej reprezentacji. Rozegrał w niej łącznie 108 spotkań. Strzelił 21 bramek. Z orzełkiem na piersi w latach 2012 i 2016  uczestniczył w Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. W roku 2018 w biało-czerwonych barwach uczestniczył w Mistrzostwach Świata. Dziś za swoje sportowe zasługi odebrał jedno z najwyższych odznaczeń państwowych – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

– To, że tutaj stoję, to na pewno zasługa nie tylko moja, ale wszystkich ludzi, którzy przyczynili się do mojego rozwoju, czy to trenerów, którzy pozwolili mi na to, żebym podnosił swoje umiejętności piłkarskie. Przede wszystkim rodzinie, która wychowała mnie na takiego człowieka, jakim jestem – powiedział Jakub Błaszczykowski.

TV Trwam News

drukuj