By Agence de presse Meurisse - This image comes from Gallica Digital Library and is available under the digital ID btv1b9055554h/f1, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16065979

Powstanie koalicja mediów prawicowych i chrześcijańskich

Utworzenie koalicji mediów, którym bliskie są wartości chrześcijańskie wyznaczone przez Roberta Schumana, było celem debaty „Schuman Media to Stop Superstate (SM2S)”, która odbyła się dziś w siedzibie Instytutu Felczaka w Warszawie.

Celem spotkania jest utworzenie koalicji na rzecz mediów Schumana, czyli mediów prawicowych i chrześcijańskich – zaznaczył prezes Instytutu Myśli Schumana, prof. Zbigniew Krysiak.

Przypomniał, że pomysł koalicji mediów narodził się w czasie V Europejskiego Festiwalu Schumana, podczas którego odbyło się m.in. 5 paneli dyskusyjnych zatytułowanych „Współpraca międzynarodowa w tworzeniu paneuropejskich mediów” z udziałem przedstawicieli mediów z Polski i z zagranicy.

Prof. Zbigniew Krysiak poinformował, że podczas festiwalu sformułowane zostały konkretne rekomendacje, m.in. praktyczna edukacja na temat Europy Schumana w różnych dziedzinach życia społecznego, promowanie „świętych w garniturach i żakietach” z Polski i innych narodów Europy, uruchomienie „marszu Schumana przez instytucje” na wzór marszu przez instytucje środowisk liberalnych, integrowanie środowisk młodzieży wokół Roberta Schumana, zaproponowanie i wypromowanie wspólnych ogólnopolskich i ogólnoeuropejskich wydarzeń gromadzących ludzi z Polski i Europy oraz organizowanie cyklicznych ogólnopolskich marszów dla Europy Schumana zakończonych piknikami.

„Poszczególne media w ramach koalicji zachowają autonomię. Będą współpracować przez wymienianie się produkowanymi materiałami, tworzenie sieci społecznościowej mediów w Europie opartych na platformach YouTube i innych, sformułowanie ramówki i cyklu programów w ramach tej koalicji i wymienianie się tymi programami oraz – w celu uzyskania dużej skali – emisja we wszystkich stacjach mediów należących do koalicji” – wymienił prof. Zbigniew Krysiak.

Poinformował, że rozpoczęły się spotkania z liderami mediów i dziennikarzami, mające na celu zawiązanie koalicji.

Prof. Zbigniew Krysiak zaznaczył, że wśród mediów, które wstępnie zadeklarowały udział w koalicji, są media chrześcijańskie i prawicowe. Dodał, iż są to media krajowe i europejskie skupione głównie wokół środowisk polonijnych.

Zapowiedział, że kiedy zapadną formalne decyzje o zawiązaniu koalicji, powstanie strona internetowa poświęcona inicjatywie i specjalna platforma YouTube.

„W czasie przygotowań do zawiązania koalicji przygotowaliśmy sieć transmisyjną, która umożliwia nam w tej chwili transmitowanie do około 100 różnych portali w Europie. W przyszłości może ich być nawet 200. Oznacza to, że program produkowany przez jednego z koalicjantów będzie miał znacznie większy zasięg” – zapowiedział prezes Instytutu Myśli Schumana.

„Zapraszamy wszystkie media, które do tej pory nie brały udziału w tej dyskusji, a są zainteresowane dołączeniem do koalicji, aby się do nas zgłosiły” – zaapelował profesor.

Zaznaczył, że koalicja zawiąże się formalnie w okolicach września lub października.

Prof. Zbigniew Krysiak podkreślił, że głównym celem, jaki postawili sobie twórcy koalicji, jest „blokowanie europejskiego superpaństwa niszczącego narody i chrześcijańskie fundamenty Europy”.

„W obliczu faktów z ostatnich tygodni czy miesięcy trzeba powstać do działania. Bez zintegrowania się mediów trudno będzie blokować superpaństwo, edukować czy wpływać” – podsumował.

PAP

drukuj