fot. pixabay.com

UE: Europosłowie PiS domagają się wszczęcia procedury dot. łamania zasad praworządności przez Niemcy

Witold Waszczykowski, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości, złożył w środę interpelację do Komisji Europejskiej, w której domaga się wszczęcia procedury dotyczącej łamania zasad praworządności przez Niemcy. Pod interpelacją podpisali się również europosłowie: Jadwiga Wiśniewska oraz Kosma Złotowski.

„Reżim Putina jest w stanie prowadzić tego typu działalność dzięki eksploatowaniu układów biznesowych z UE. Kraje członkowskie UE, które wspierają putinowską Rosję za pośrednictwem lukratywnych układów biznesowych typu Nord Stream 2, powinny być uznawane za współodpowiedzialne za rosyjską imperialną politykę. Polityka ta podważa porządek międzynarodowy, zagraża wprost bezpieczeństwu obywateli Unii Europejskiej i jest sprzeczna z prawami człowieka oraz zasadami praworządności” – czytamy w tekście interpelacji.

Uzasadniając wniosek, posłowie przypomnieli słowa Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, że „otrucie (Aleksieja – red.) Nawalnego z użyciem chemicznego środka bojowego to nieodosobniony przypadek”. Wskazali także na domniemany udział Rosji w uprowadzeniu samolotu Ryanair i porwaniu Ramana Pratasiewicza oraz w porwaniu Andrieja Piwowarowa z pokładu samolotu LOT jako ostatnie przypadki terroryzmu państwowego.

Eurodeputowani PiS dopytują Komisję, czy dostrzega ona związek pomiędzy agresywnym zachowaniem Rosji, jej rosnącym potencjałem militarnym a sprzedażą rosyjskiego gazu do Europy.

Ponadto politycy PiS chcą wiedzieć, czy Komisja uruchomi procedurę Artykułu 7 Traktatu o UE przeciwko Niemcom, mając na uwadze antyeuropejski charakter Nord Steram 2.

„Zamiast zajmować się urojonymi problemami praworządności w Polsce, Komisja Europejska powinna przyjrzeć się destruktywnemu wpływowi niemieckiej polityki na kwestie tak pryncypialne jak prawa człowieka” – skomentował inicjator interpelacji.

„Czas powiedzieć wprost: Niemcy są dzisiaj częścią problemu, skoro idą w zaparte forsując Nord Stream 2 i grając na finansowanie reżimu Putina. Najwyższy czas pociągnąć Berlin do odpowiedzialności” – podsumował były minister spraw zagranicznych RP.

PAP

drukuj