fot. PAP/Grzegorz Momot

Prezydent RP do górali na 100-lecie Związku Podhalan: Ile razy jestem wśród Was, ile razy patrzę na Was – jestem dumny, że jestem Polakiem

Na polskich górali zawsze można liczyć, ich tradycja jest wielką częścią polskiej tradycji – mówił prezydent Andrzej Duda w Nowym Targu na obchodach 100-lecia Związku Podhalan w Polsce. Sam związek – jak zaznaczył szef państwa polskiego – miał swój udział w odbudowaniu polskiej państwowości.

To górale postawili krzyż na Giewoncie.

– By wszyscy, którzy podnosili głowy, widzieli w jakim kierunku trzeba patrzeć – wskazał podczas Mszy św. na 100-lecie Związku Podhalan metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. [czytaj więcej]

W uroczystościach uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że górale przyczynili się do odrodzenia polskiej państwowości. Przez lata pielęgnowali lokalną kulturę i tradycję.

– To właśnie górale stanęli jako pierwsi i powiedzieli: „My pokażemy, że jest wolna Polska. Dlaczego? Bo my tak naprawdę jesteśmy wolnymi ludźmi, bo zawsze byliśmy wolnymi w sercu i zawsze byliśmy Polakami”. To właśnie tacy jesteście – akcentował Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że na górali zawsze można było liczyć. Ich tradycja jest wielką częścią polskiej tradycji.

– Ile razy jestem wśród was, ile razy patrzę na was, na wasze stroje, na waszą tradycję, na wasze sztandary, na to, jak wychowujecie dzieci, to jestem dumny, że jestem Polakiem, tak jak i wy jesteście dumni – powiedział prezydent.

W trakcie obchodów w Nowym Targu szef państwa polskiego wręczył odznaczenia państwowe dwóm działaczom niepodległościowym. Objął także protektoratem góralskie organizacje.

– Będzie nas to, panie prezydencie, zobowiązywało do jeszcze lepszej działalności – wskazał Andrzej Skupień, prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan w Polsce.

Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha ogłosił, że Rada Miasta zdecydowała o rozbudowie i przebudowie miejskiego ośrodka kultury.

– Wielka inwestycja budowy domu, w którym swoją siedzibę ma również tutejszy oddział Związku Podhalan – mówił Grzegorz Watycha.

To miejsce, które ma służyć właśnie góralom. Inwestycja ma zakończyć się w 2021 roku. Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele Związku Podhalan z Austrii, Stanów Zjednoczonych i Kanady, bo członkowie stowarzyszenia, tak jak i Polacy, są nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl