Toruń: Zakończyło się 25. spotkanie „Wesele Wesel”
W Toruniu odbyło się jubileuszowe 25. spotkanie pod hasłem „Wesele Wesel”. Inicjatywa łączy małżeństwa, które zdecydowały się na przyjęcie weselne bez alkoholu.
W czwartek do Torunia przybyły małżeństwa z całej Polski. To szczególne pary, które zdecydowały się na życie małżeńskie i rodzinne z pominięciem alkoholu. Wyrazem tego były ich bezalkoholowe przyjęcia weselne.
– Było to pierwsze wesele w naszej parafii, w ogóle w okolicy i musieliśmy pokonać wiele trudności, ale myślę, że było udane. Od tamtej pory w naszej najbliższej rodzinie jest na dzień dzisiejszy 14 wesel bezalkoholowych – mówią państwo Mirosława i Jan z 37-letnim stażem małżeńskim.
Wesela bezalkoholowe to – jak wskazują małżonkowie – ich świadoma decyzja. Taka impreza z pominięciem alkoholu nie musi wcale oznaczać złej zabawy, wręcz przeciwnie.
– Oryginalne, na pewno będzie radosne. Będzie trzeźwe, wiec ta radość będzie się potem mogła przez wiele miesięcy i lat we wspomnieniach łatwiej odbijać, niż ta zapomniana pod wpływem alkoholu – zaznaczają państwo Teresa i Marek, małżeństwo z 28-letnim stażem.
Wesele bezalkoholowe przynosi dobre owoce zarówno małżonkom, jak i ich najbliższym – wskazuje ks. prałat Władysław Zązel, inicjator spotkań pod hasłem „Wesele Wesel”.
– Gdy ja to zapoczątkowałem u siebie w parafii w Kamesznicy, to tłumaczyłem, że to nie na złość komuś, by go pozbawić przyjemności. To jest z miłości, w trosce o szczęśliwe dzieciństwo waszych dzieci i w trosce o waszą szczęśliwą jesień życia, bo jeżeli dzieci się rozpiją, to nie macie co liczyć na troskliwą opiekę na starość – mówi ks. prałat Władysław Zązel.
Małżeństwa decydujące się na przyjęcie oraz wspólne życie bez alkoholu są ogromnym świadectwem – podkreśla ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości przy KEP.
– Bo one w chwili zawierania sakramentu małżeństwa postanowiły, że nie będzie tego, co niszczy w wielu wypadkach szczęście, radość, niszczy małżeństwa, przyszłość nie tylko małżonków, ale także ich dzieci – zwraca uwagę ks. bp Bronakowski.
„Wesele Wesel” to inicjatywa rekolekcyjna, podczas której małżonkom towarzyszą często całe rodziny.
– Szczególne rekolekcje, bo w nich biorą udział rodzice, młodzież i dzieci. Na każdym poziomie są opiekunowie, są konferencje, jest modlitwa – dodaje ks. prałat Zązel.
Punktem kulminacyjnym takich spotkań jest odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.
Tegoroczne jubileuszowe odnowienie przysięgi małżeńskiej miało miejsce w toruńskim sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, podczas sprawowanej tam Eucharystii. Po Mszy św. na Dworze Artusa odbył się bezalkoholowy bal „Wesele Wesel”.
TV Trwam News/RIRM