Toruń: Budowa Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II może ruszyć już w tym roku

Budowa Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu może ruszyć już w tym roku. Dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz-Mańk poinformowała na antenie TV Trwam, że zakończyło się już postepowanie w trybie zamówień publicznych na wybór wykonawcy muzeum. Budową placówki jest zainteresowana jedna firma.

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” będzie kolejną instytucją kultury współtworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Placówka będzie prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki Jana Pawła II.

Zgłosiła się firma. Jeżeli wszystko się dobrze ułoży, to będziemy podpisywać umowę na budowę muzeum. Będzie ono pokazywało tę ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski, ale ta historia będzie wskazywana i opowiadana oczami Jana Pawła II. Myślę, że on nas poprowadzi przez te wszystkie dzieje i pokaże, co powinniśmy z nich wyciągnąć – powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Istotnym zadaniem placówki będzie m.in. upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. W muzeum eksponowane będą m.in. relacje świadków z tamtych czasów. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na działalność Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II przekaże 70 mln zł.

Dyrektora placówki będzie powoływał minister kultury i dziedzictwa narodowego po uzgodnieniu kandydatury z założycielem, czyli Fundacją Lux Veritatis.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl