fot. Katarzyna Cegielska

Wierni zgromadzeni w toruńskim sanktuarium powitali Nowy Rok

Wierni zgromadzeni w Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Świętego Jana Pawła II w Toruniu powitali o północy z soboty na niedzielę Nowy Rok. Mszy św. przewodniczył ks. abp Jan Romeo Pawłowski, nuncjusz apostolski w Grecji.

Eucharystia była też głównym punktem spotkania sylwestrowego młodzieży z cyklu „Życie to … coś więcej”. Zgromadzonych w świątyni powitał o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja.

– Rozpoczęliśmy następny Nowy Rok 2023. Rozpoczynamy z Panem Bogiem. Prosimy o błogosławieństwo dla nas, dla całego Kościoła, dla Ojczyzny i dla naszych najbliższych. Witamy Was wszystkich bardzo serdecznie z najlepszymi życzeniami. Cieszę się, że jest młodzież, bo jak jest młodzież, to jest przyszłość dla Polski – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Homilię wygłosił ks. abp Jan Romeo Pawłowski. Niech to będzie prawdziwe rok Pański, rok zaufania Bogu i rok budowania zaufania międzyludzkiego – zachęcał nuncjusz apostolski w Grecji.

– Jaki będzie ten Nowy Rok? To rok Pański. Potrzeba, żeby Pana Boga postawić na pierwszym miejscu, ale ma to być także rok nadziei i rok zaufania Bogu, jak zaufali mu Maryja i Józef, jak zaufało mu wielu świętych, także polskich świętych, których obrazy i figury są w toruńskim sanktuarium – zaznaczył ks. abp Jan Romeo Pawłowski.

Ks. arcybiskup przypomniał, że do trwania mocno w wierze zachęcał nas także Ojciec Święty Benedykt XVI, który odszedł w sobotę do Domu Ojca. [czytaj więcej]

– Zachęcał nie tylko słowem, ale i przykładem własnego życia – nie bójmy się nawet powiedzieć, że świętego życia. Człowiek wielkiej wiedzy i jednocześnie ogromnej dziecięcej wiary. Człowiek dobrego serca i dziecięcych dobrych oczu. Mimo wielu doświadczeń, upokorzeń i oskarżeń człowiek prawdziwej i gorliwej modlitwy. Przyjaciel św. Jana Pawła II i nas – Polaków – podkreślił nuncjusz apostolski w Grecji.

W Eucharystii sprawowanej w toruńskim sanktuarium uczestniczyła też młodzież biorąca udział w spotkaniu z cyklu „Życie to … coś więcej”.

Uczestnicy wydarzenia codziennie zbierali się na modlitwie. W programie znalazły się także zajęcia z psychologiem, wolontariuszami i konferencje. W sobotę odbyła się zabawa sylwestrowa.

O. Wacław Zyskowski CSsR, organizator spotkania sylwestrowego, zwrócił uwagę, że w wydarzeniu brali również udział uczestnicy z poprzedniej edycji. Świadczy to o tym – jak dodał redemptorysta – że warsztaty wnoszą wiele do życia duchowego młodzieży.

– Jest to świadectwo tego, że dało im to coś, że nie jest to tylko i wyłącznie spotkanie towarzyskie, ale jest pragnienie czegoś więcej. Czegoś, czego może młodzież nie znajduje u siebie w parafii, czego nie znajduje w swoich grupach rówieśniczych, a znajduje w Akademii. Cieszymy się z tego, że młodzież wraca. Cieszymy się, że są i że chcą z tego bogactwa czerpać i budować wspólnoty, które później rozwijają przez cały rok, bo dzielą się tym. Znajomości trwają nie tylko podczas wydarzenia, ale również w całym roku – wskazał o. Wacław Zyskowski CSsR.

Sylwestrowe spotkanie trwało trzy dni. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się na przełomie 2021 i 2022 roku.

RIRM

drukuj