fot. Monika Bilska

Toruń: Zakończyło się XXII Forum Polonijne w WSKSiM

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończyło się XXII Forum Polonijne. Wydarzenie było współorganizowane z Senatem RP, a patronat honorowy objął nad nim prezydent Andrzej Duda. W trzydniowej dyskusji udział wzięli przedstawiciele władz państwowych oraz Polonia z całego świata.

Ludzie, którzy do nas przyjechali, mogli podzielić się radościami. Widzą, ile pozytywów się w ostatnich latach dokonało za tego też i rządu, ale też oczywiście nie brak problemów, z którymi muszą się borykać Polacy, Polonia – mówił rektor WSKSiM w Toruniu o. Zdzisław Klafka CSsR.

Problemów jest wiele, bo i Polaków po za granicami kraju nie jest mało. Łącznie prawie 20 milionów. Problematyczne bywają przede wszystkim kwestie edukacyjne. Choć obecnie, z inicjatywy prezydenta, każdy polski uczeń za granicą może już liczyć na równe traktowanie.

– Dzisiaj każdy uczeń polskiej szkoły na całym świecie bez względu na jej typ i bez względu na miejsce, gdzie ta szkoła jest zlokalizowana, ma polską legitymację. To z jednej strony symbol, ale z drugiej strony to fakt, który daje mu możliwość takiego samego traktowania jak tych dzieci, które chodzą do polskich szkół, tych dzieci tu w Polsce – zaznaczył minister w kancelarii prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

To właśnie działania na rzecz Polonii i Polaków mieszkających zagranicą były jedną z głównych obietnic wyborczych obecnego prezydenta Polski – mówił prezydencki minister.

– Dla niego najważniejsze jest budowanie wspólnoty pomiędzy wszystkimi Polakami, bez względu na to, gdzie oni mieszkają i to jest jeden z podstawowych elementów prezydentury Andrzeja Dudy – dodał Adam Kwiatkowski.

Wprawdzie w WSKSiM zakończono trzydniową dyskusję na temat Polonii, ale troska o Polaków mieszkających zagranicą będzie trwać nadal.

– Po to służy też spisywanie wszelkich głosów. Sprawozdanie z tego, jakie są postulaty, ponieważ te postulaty docierają do rządu, do marszałka Senatu i ufamy, że będą one szczerze rozpatrywane – powiedział o. Zdzisław Klafka CSsR.

Forum Polonijne zakończyła wspólna Eucharystia w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. To idealne miejsce na tę okazję – wskazywał w czasie homilii o. Witold Hetnar CSsR.

– Przede wszystkim dlatego, że tutaj gromadzimy się obok Jezusa, przy Jego ołtarzu, a gdzie On, tam zawsze jesteśmy u siebie. Też gromadzimy się przy tym wizerunku Matki Bożej, który był wiele lat na emigracji – mówił o. Hetnar.

W Forum Polonijnym wzięli udział przedstawiciele Polonii z 20 państw, z 5 kontynentów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl