By Dawid Galus - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35538184

Toruń: Trwa spotkanie magistrów nowicjatów i postulatów z całej Polski

Czym są media i jak działają, w jaki sposób komunikować się z młodzieżą? Na te i inne pytania odpowiadali dziś magistrowie nowicjatów i postulatów. Co roku spotykają się, by dyskutować o wyzwaniach dzisiejszego świata. Tegoroczny zjazd odbywa się w Toruniu.

W Toruniu trwa czterodniowe spotkanie magistrów nowicjatów i postulatów z całego kraju.

– To jest takie spotkanie wychowawców z różnych zgromadzeń, które ma pomóc znaleźć jakieś wspólne tematy. Możemy podzielić się problemami, wymienić się swoimi doświadczeniami i też poszukiwać odpowiedzi na różne pytania, które nas nurtują – mówi ksiądz Franciszek Wielguc SCJ.

Spotkanie odbywa się co roku, a jego organizatorem za każdym razem jest inne zgromadzenie. Za tegoroczny zjazd odpowiadają redemptoryści.

– W tym roku gromadzimy się w Toruniu, w naszym sanktuarium, ale także cieszymy się z obecności w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej, także w Radiu Maryja, Telewizji Trwam – wyjaśnia o. Mariusz Chyrowski CSsR.

Wybór tegorocznego miejsca zjazdu nie jest przypadkowy. Spotkaniu towarzyszy temat przewodni. Tym razem są nim media i komunikacja społeczna – zaznacza o. Bartłomiej Maziarka OSPPE.

– Młodzi, czy absolwenci różnych studiów, wzrastali z mediami. To już jest pokolenie, gdzie telefon komórkowy nie jest czymś nadzwyczajnym, tylko jest normą. Przeważnie mieli oni telefony w szkole podstawowej – internet, telewizja to jest ich życie – mówi o. Bartłomiej Maziarka OSPPE.

– To jest jeden z elementów, na które natrafiamy w procesie wychowawczym jako pewna radość, szansa, ale także bardzo często jako pewne problemy – wskazuje o. Mariusz Chyrowski CSsR.

Ponad trzydziestu duchownych debatuje więc, w jaki sposób komunikować się z kandydatami na zakonników, jak docierać do młodych i wychowywać w duchu Ewangelii. Uczestniczą także w zajęciach z wykładowcami Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj