fot. PAP/Marcin Bielecki

W Starych Łysogórkach upamiętniono żołnierzy poległych podczas forsowania Odry w 1945 r.

Żołnierzy poległych podczas forsowania Odry wiosną 1945 roku upamiętniono w sobotę na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach.

Uroczystości 74. rocznicy forsowania Odry na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach rozpoczęła uroczysta Msza św. Losy wojny mogłyby się potoczyć zupełnie inaczej, gdyby nie „dziwny, żywotny duch polskiego żołnierza” – mówił podczas homilii metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga.

– Ci żołnierze Rzeczypospolitej, wtedy należało jeszcze mówić tak – oni szli nie jako żołnierze Polski Rzeczypospolitej Ludowej, oni naprawdę szli jako Rzeczypospolitej. Patrzą na nas z perspektywy wieczności i przyjmują z wdzięcznością obecność i każde modlitewne westchnienie do Zmartwychwstałego – zaznaczył ks. abp Andrzej Dzięga.

Dziękuję za to, że Rzeczpospolita od kilku ostatnich lat pamięta o tych bohaterach – mówił minister Joachim Brudziński.

– Rzeczpospolita upomina się o swoich bohaterów. Ojczyzna (…) chce otoczyć swoją miłością, swoją pamięcią tych synów, którzy walcząc o jej niepodległość, suwerenność, dotarli nad brzeg Odry – wskazał minister spraw wewnętrznych i administracji.

Polska w 1939 r. stanęła nie tylko w obronie własnej suwerenności. „Myśmy wtedy rozpoczęli bój o coś więcej – o świat wartości budujących i łączących Europę” – zaznaczył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

– Polska jako pierwszy kraj w Europie i na świecie powiedziała mocne i stanowcze „nie” dwóm największym totalitaryzmom XX wieku. Polski żołnierz we wrześniu 1939 r. powiedział stanowcze „nie” narodowemu socjalizmowi niemieckiemu i komunizmowi sowieckiemu – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Forsowanie Odry zakończyło się 20 kwietnia 1945 roku rozbiciem niemieckich wojsk.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl