WSKSiM: trwa konferencja poświęcona kwestii trzeźwości narodu

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa Ogólnopolska Konferencja pt: „Wolni w Chrystusie”. Organizatorami wydarzenia są: zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości oraz WSKSiM.  

Polskę dotyka plaga alkoholizmu. Rocznie na głowę Polacy spożywają 10 litrów mocnych alkoholi. Zatrważający jest też wiek inicjacji alkoholowej, który drastycznie się obniża. Po alkohol sięgają już nie tylko dwunasto czy trzynastolatkowie, ale nawet dzieci poniżej dziesiątego roku życia. Ratunkiem ma być Narodowy Program Trzeźwości, który omawiają dziś uczestnicy konferencji „Wolni w Chrystusie”.

Konferencja rozpoczęła się Mszą św. w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, sprawowaną pod przewodnictwem ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego.

– Wielki Post to czas, w którym musimy sobie uświadomić, że być dobrym człowiekiem oznacza każdego dnia na nowo stawać się prawdziwym chrześcijaninem. 40 dni Wielkiego Postu to czas przypominania, że tak wiele mamy do zrobienia, tak wiele powinniśmy poprawić w swoim życiu – mówił w homilii ks. bp Tadeusz Bronakowski.

W tym kontekście ksiądz biskup wskazał na palący problem, jakim jest alkoholizm. Polskość nie może kojarzyć się z pijaństwem – polskość musi kojarzyć się z umiarem i abstynencją. Ks. bp Tadeusz Bronakowski zaapelował też o całkowitą abstynencję na czas nie tylko Wielkiego Postu, ale przez 100 dni na stulecie niepodległości.

– 100 dni dla Niepodległej, 100 dni abstynencji dla Niepodległej. Wiemy dobrze, że tak wiele osób, tak wielu młodych ludzi umierało, oddawało życie za Ojczyznę i stawiamy sobie takie pytanie: czy rzeczywiście te 100 dni bez alkoholu to jest wielkie wyrzeczenie, czy nie? Otóż chyba nie. To nie jest aż tak wielkie wyrzeczenie, ale to jest próba naszej wewnętrznej wolności – akcentował ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Na ratunek Polakom w walce z dramatycznymi skutkami nadużywania alkoholu ma się przyczynić niedawno opublikowany Narodowy Program Trzeźwości.

– Dzisiejszy świat, to świat promocji, więc jednym z zadań Narodowego Programu Trzeźwości jest wypromować trzeźwość w kulturze polskiej – podkreślił prof. dr hab. Krzysztof Wojcieszek, członek Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy KEP.

Prawda o niszczącej sile alkoholu, o niszczącym wpływie na małżeństwa i rodziny, na wychowanie młodego pokolenia jest jeszcze słabo rozpowszechniona – mówiła poseł Małgorzata Zwiercan.

– Problem alkoholizmu, problem uzależnień w Polsce jest bardzo duży i, szczerze mówiąc, cały czas był delikatnie zamiatany pod dywan, bowiem każda konferencja, każde sympozjum, każde spotkanie, nawet w małym gronie, będzie pokazywało nam, że warto o tym rozmawiać; że ten problem jest duży, że dotyka nie tylko osoby uzależnione, ale także całe rodziny – zaznaczyła poseł koła poselskiego Wolni i Solidarni.

Wybiła godzina zmagań o wolność. Od krzewienia trzeźwości zależeć będzie przyszłość Ojczyzny.

– Walczymy o to, by każdy Polak żył w tym narodzie radośnie, a będzie żył radośnie, kiedy będzie wolny od uzależnień. […]Niestety, alkohol, wszelkie używki – łącznie z narkotykami – odbierają nam wolność, czyniąc nas niewolnikami – mówił rektor WSKSiM o. Zdzisław Klafka CSsR.

W tradycji narodowej Polaków na stałe wpisało się odwołanie do pomocy Bożej w chwilach słabości.

– Myślę, że w naszych parafiach jest wielka szansa przez szczególny wymiar modlitwy. Nie da się pokonać tych problemów, które gdzieś są inspirowane przez grzech, czyli przez złego ducha, inaczej jak przez post, modlitwę i jałmużnę – podkreślił ks. prof. nadzw. dr hab. Piotr Kulbacki z KUL.

Narodowy Program Trzeźwości jest niczym innym jak pytaniem: czy chcemy być szczęśliwsi, bogatsi, dojrzalsi, mądrzejsi i chcemy mieć szczęśliwe życie rodzinne? Jeśli wybierzemy drogę ku trzeźwości, z pewnością zdamy jeden z ważniejszych egzaminów w naszym życiu – egzamin z wolności.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl