Węgierski parlament przyjął rezolucję o poparciu Polski

Parlament węgierski przyjął rezolucję „o poparciu Polski wobec presji Brukseli”. Zaapelował w niej do rządu Węgier, by nie popierał propozycji, które ograniczyłyby wykonywanie podstawowych praw Polski wynikających z jej członkostwa w Unii Europejskiej.

Węgierscy parlamentarzyści zaapelowali też do swoich europosłów, by nie popierali takiej wysuniętej przez instytucję unijne propozycji, która opowiada się za postępowaniem przeciw Polsce wszczętym na podstawie artykułu 7. Traktatu UE lub się z nim zgadza.

Politolog dr Aleksander Kozicki wskazuje, że węgierska rezolucja jest czymś wyjątkowym.

Z reguły jest tak, iż to władze ustawodawcze, ustami premiera wypowiadają opinie bądź stanowiska polityczne, również te opinie, które dotyczą polityki międzynarodowej, czy też bilateralnych relacji między poszczególnymi krajami. Rezolucja parlamentu węgierskiego jest czynem politycznym, który przejawia węgierską determinację o zachowanie suwerenności. Suwerenności nie tylko Węgier, ale całej Europy Środkowo-Wschodniej. Wpisuje się ona w najlepsze tradycje współpracy i przyjaźni polsko-węgierskiej. Takich gestów na przestrzeni stuleci i działań politycznych było wiele – podkreśla politolog.

W listopadzie ubiegłego roku Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą sytuacji w Polsce, zgodnie z którą rozpocznie przygotowanie do zainicjowania postępowania na podstawie art. 7 przeciw polskiemu rządowi.

W grudniu Komisja Europejska ogłosiła, że zdecydowała o uruchomieniu postępowania zgodnie z art. 7.

RIRM/TV Trwam News

drukuj