Zakończyła się kolejna edycja wakacyjnych warsztatów WSKSiM

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończyła się kolejna edycja warsztatów wakacyjnych dla młodzieży. Zwieńczeniem wydarzenia była uroczysta Eucharystia w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.  

Warsztaty wakacyjne to już tradycja w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– W tym roku warsztaty, niestety po przerwie spowodowanej pandemią, cieszyły się takim samym zainteresowaniem jak w latach poprzednich, o czym może świadczyć fakt, że brało w nich udział ok. 120 uczniów szkół podstawowych i średnich – podkreślał Grzegorz Dzięciołowski, kierownik warsztatów dziennikarsko-muzycznych w WSKSiM.

Wielu uczestników powraca do WSKSiM, by ponownie uczestniczyć w warsztatach. Fabian był już po raz czwarty.

– Na warsztaty przyjeżdżam po to, aby pielęgnować kontakty z osobami, które były na poprzednich edycjach. Chce pokazać to, co umiem i śpiewać dla Pana Boga, bo to jest mój talent i chcę go rozwijać, na tyle, ile się da – wyjaśnił Fabian, uczestnik warsztatów muzycznych.

Oferta warsztatów za każdym razem zaskakuje ich uczestników.

– Nie miałam chyba jeszcze takich warsztatów, które by się powtarzały i bardzo mi się to podoba. Teraz były warsztaty medyczne związane z pracą w laboratorium i z pierwszą pomocą. Chcę iść dalej w tym kierunku, więc jest to bardzo przydatne – oceniła Róża, uczestnik warsztatów dziennikarskich.

– Można tu spotkać bardzo ciekawych ludzi z wielu zakątków Polski. Tematyka warsztatów jest bardzo ciekawa. Szczególnie podobały mi się zajęcia dotyczące pielęgniarstwa – powiedziała Anna, uczestnik warsztatów dziennikarskich.

Uczestników łączą też podobne wartości.

– Bardzo chciałabym tu wrócić, a właściwie powracać co pół roku na ferie zimowe i letnie – podkreśliła Laura, uczestnik warsztatów muzycznych.

– Warsztaty to czas obcowania z dobrymi ludźmi, którzy tworzą wspaniałą atmosferę. Poza tym, po tak długim czasie odosobnienia i izolacji, co nam zafundowała pandemia, ten czas był takim utęsknieniem, za tym, żeby się spotkać z ludźmi i coś wspólnie stworzyć. Myślę, że te warsztaty muzyczne były idealnym czasem, aby stworzyć coś wspólnie z innymi – ocenił Kacper.

Treści przekazywane podczas warsztatów to namiastka tego, czego można się nauczyć, zostając studentem WSKSiM.

– To są zdecydowanie podstawy, nawet wielu z uczestników podchodziło do nas i pytało, czy wy naprawdę macie tak fajnie na tej uczelni? Mówiliśmy, że tak, na co dzień to tak właśnie wygląda. Następowało tutaj duże zdziwienie i zaskoczenie. Cieszymy się, bo bezdyskusyjnie jest to duża promocja dla naszej uczelni – poinformował Antoni Gumiński, opiekun warsztatów, student WSKSiM.

Wspólnym dziełem uczestników warsztatów jest pieśń do św. Józefa. Została ona  przygotowana dla młodzieży przez zespół LUMEN.

– Od kilku lat mamy różne hasła na rok liturgiczny, najpierw było „Napełnieni Duchem Świętym”, więc powstała pieśń „Napełnieni Duchem Świętym”. Potem „W Mocy Bożego Ducha”. Teraz mamy Rok Świętego Józefa więc powstała taka bardzo prosta pieśń” GPS św. Józefa”. „Idźcie do św. Józefa. On wam dopomoże, przez Maryje do Jezusa wskażę pewną drogę” i to jest taki drogowskaz – wyjaśnił Zbigniew Małkowicz, muzyk, dyrygent, kierownik muzyczny Zespołu Muzyki Sakralnej LUMEN.

Zwieńczeniem warsztatów wakacyjnych była uroczysta Msza św. w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, której przewodniczył i słowo do młodzieży skierował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Młodzieży uważajcie, żeby was nie zwiedli, bo starszych zwodzą. Bądźcie mądrzy i nie lećcie za tym – gdy coś wam powiedzą, niezależnie od tego, kto to powie. Sprawdzaj, sprawdzaj, sprawdzaj. Antykościół działa bardzo mocno – wskazał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor i założyciel Radia Maryja.

Dlatego tak ważna jest dziś właściwa formacja młodzieży. Taką formację  -zgodnie ze swoim zawołaniem: „Fides, Ratio et Patria”, czyli wiara, rozum i ojczyzna – prowadzi Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl