fot. Katarzyna Cegielska

Nowy rok akademicki w toruńskiej AKSiM uroczyście rozpoczęty

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu został uroczyście zainaugurowany nowy rok akademicki 2022/23. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz cała społeczność akademicka.

Zgromadzonych powitał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, rektor-założyciel toruńskiej uczelni. Dyrektor Radia Maryja zachęcał studentów do naśladowania świętych i błogosławionych.

Na uczelnię przychodzą młodzi ludzie, którzy – jak mówił św. Jan Paweł II – „trochę myślą”. Przychodzą na uczelnię, żeby nauczyć się samodzielnego i mądrego myślenia. Właśnie tego człowieka, ale także innych świętych mamy w Sanktuarium. Jest poczet Polaków, których dajemy Wam do naśladowania – powiedział o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Nowy rok akademicki otworzył uroczyście o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor AKSiM.

Życzę studentom, szczególnie tym, którzy rozpoczynają studia w AKSiM,  profesorom, pracownikom, naszym przyjaciołom,  postawy radosnej pokory w zgłębianiu niezgłębionych tajemnic Bożej mądrości. Rok akademicki 2022/2023 uważam za otwarty! – mówił o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

List z okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego w AKSiM przesłali m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Prezydent Polski wyraził uznanie za wkład uczelni w polskie życie społeczne i kulturalne. List odczytał Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Pragnę wyrazić głębokie uznanie dla dokonań Akademii, która od swego powstania wnosi istotny wkład do polskiego życia społecznego, naukowego i kulturalnego. Dewiza uczelni „Fides, Ratio et Patria” bardzo wiele mówi o aksjologicznych fundamentach, na których toruńska Akademia opiera swoją działalność – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Wykład inauguracyjny pt. „Ius i lex – źródła prawa” wygłosił minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek. W tym roku w uczelni ruszył nowy kierunek: prawo.

W AKSiM rozpoczynamy kształcenie studentów na kierunku prawo. To jest znakomita informacja dla Polski. Potrzebujemy dobrych prawników, czyli ludzi, którzy rozumieją rzeczywistość w pierwszej kolejności. Jak mówi ks. kard. Péter Erdő, arcybiskup Budapesztu: prawo, jeśli ma być regulatorem ludzkich zachowań, musi odzwierciedlać rzeczywistość człowieka. Nie da się stanowić prawa i nie da się go później wykonywać. Nie da się być dobrym prawnikiem, jeśli nie używa się rozumu i nie czyta się rzeczywistości – podkreślał minister edukacji i nauki.

Podczas uroczystości wręczono też medale Pro Ecclesia et Patria. Wyróżnienie przyznawane jest mecenasom uczelni. Nagrodę otrzymał także najlepszy absolwent. W minionym roku była to mgr Emilia Augustynowicz.

W południe w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II  rozpoczęła się Msza święta. Po Eucharystii absolwenci otrzymają dyplomy.

AKSiM kształci studentów m.in. na kierunkach dziennikarstwo, politologia, informatyka i pielęgniarstwo. Ponadto w ofercie są studia z zakresu zarządzania MBA. Transmisję z dzisiejszych uroczystości przeprowadzają Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl