katowice.ipn.gov.pl

Beskidy: tablica upamiętnia miejsce modlitw żołnierzy NSZ na Baraniej Cisieckiej

Tablica upamiętniła miejsce spotkań modlitewnych żołnierzy podziemia antykomunistycznego z Narodowych Sił Zbrojnych. Została umieszczona na kaplicy na Baraniej Cisieckiej na Żywiecczyźnie – poinformowała rzecznik oddziału katowickiego IPN, Monika Kobylańska.

Tablica została umieszczona na ścianie kaplicy partyzanckiej Matki Boskiej Anielskiej i św. Andrzeja Boboli na Baraniej Cisieckiej. To w tym miejscu odbywały się nabożeństwa i wspólne modlitwy żołnierzy z VII śląskiego okręgu Narodowych Sił Zbrojnych, podkomendnych kpt. Henryka Flamego „Bartka”, a także osób, które wspierały oddział.

„Tablica została zaprojektowana i ufundowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach. Inicjatorem był Piotr Moń, szef Inspektoratu Wolność i Niezawisłość Beskidy. Jest ona pierwszym upamiętnieniem popularyzującym tekst modlitwy NSZ autorstwa ks. bp. Henryka Strąkowskiego na Żywiecczyźnie oraz wskazującym na rolę religii w życiu codziennym partyzantów” – powiedziała Monika Kobylańska.

Na tablicy, pod krzyżem NSZ oraz słowami modlitwy, umieszczona została inskrypcja przypominająca, że na Baraniej Cisieckiej spotykali się żołnierze NSZ oraz osoby, które ich wspierały.

Oddział NSZ pod komendą Henryka Flamego ps. Bartek był największym antykomunistycznym ugrupowaniem w Beskidach i okolicy. Liczył kilkuset żołnierzy i podobną liczbę współpracowników. Stoczył wiele walk z UB i KBW. Od lipca 1946 r. w oddziale działali agenci bezpieki, którzy we wrześniu zorganizowali fikcyjny przerzut części zgrupowania na Zachód. Według ustaleń IPN żołnierzy przewieziono na Opolszczyznę i zamordowano. Flame nie wyjechał. W marcu 1947 r. ujawnił się w Bielsku. 1 grudnia 1947 r. został zastrzelony przez milicjanta.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl