Toruń: wystawa „Gdy w sercu płynie muzyka”

W siedzibie Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Toruniu można było obejrzeć wystawę obrazów namalowanych przez osoby niepełnosprawne. Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Hasło przewodnie wystawy to: „Gdy w sercu kwitnie muzyka”.

To nie pierwszy tego typu element współpracy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z toruńskim oddziałem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– W ramach tego porozumienia organizujemy różne szkolenia, targi pracy, prowadzimy punkty konsultacyjne – tak, aby osoby, które zamierzają podjąć pracę, tak jak pracodawcy mieli świadomość, jakie prawa i obowiązki mają osoby niepełnosprawne – tłumaczy Bronisław Pierzynowski, dyrektor Oddziału ZUS w Toruniu.

Na wystawie zaprezentowane zostały prace osób niepełnosprawnych wyłonione w ogólnopolskim konkursie Sztuka Osób Niepełnosprawnych.  Adresowany jest on do uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz domów pomocy społecznej – podkreśla dyrektor kujawsko-pomorskiego oddziału Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Aleksandra Gierej.

 – Osoby te mają wsparcie w swoich trenerach i terapeutach i przed sporządzeniem tego dzieła długo odbywa się dyskusja, szukanie weny, szukanie miejsca w sobie, gdzie znajduje się temat, taki konkretny, do przedstawienia na pracy – wskazuje Aleksandra Gierej.

Wystawa niesie także istotne przesłanie dla młodych osób – zaznacza prorektor WSKSiM dr Maria Laska, która wraz ze studentami tej uczelni przybyła na wydarzenie.

 – Uważam, że jest to pouczająca i wychowawcza wystawa, z której studenci na pewno wyniosą coś dla siebie, ale także odczytają ważność tych ludzi – że nie są oni na marginesie, że mają swoje zainteresowania, swoje hobby – zauważa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj