Prezydent złożył żołnierzom świąteczne życzenia

Życzenia świąteczne i noworoczne złożył żołnierzom w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, życząc im „jak najlepszej służby w 2018 r.”. Wyraził też nadzieję, że w roku stulecia odzyskania niepodległości wojsko zostanie „w szczególny sposób docenione”.

Prezydent, który wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w świątecznym spotkaniu z żołnierzami w Warszawie, podziękował im za poświęcenie służbie ojczyźnie.

„Wojsko to bardzo szczególne środowisko, głęboko poświęcone służbie ojczyźnie. Jesteście w każdej chwili gotowi stanąć do obrony granic Rzeczypospolitej, nieść pomoc współobywatelom; także do tego, aby reprezentować ojczyznę poza jej granicami, niosąc bezpieczeństwo innym” – powiedział prezydent.

„Chciałem wam podziękować za cały ten rok oddanej służby ojczyźnie, chciałem podziękować z całego serca waszym bliskim za poświęcenie” – powiedział Duda, zwracając uwagę, że służba żołnierska związana jest bardzo często z oddaleniem od domu i „z niepokojem najbliższych o życie, o zdrowie, o szczęśliwy powrót do domu ze służby”.

Zaznaczył, że życzenia kieruje do wszystkich żołnierzy oraz pracowników cywilnych wojska – tych, którzy są w tej chwili w kraju i tych, którzy „w ramach ośmiu polskich kontyngentów wojskowych służą poza granicami”. Prezydent wskazał przy tym, że wiele z tych blisko 1300 osób „nie będzie mogło spędzić tych świąt ze swoimi najbliższymi”.

„Chciałbym życzyć im, aby – mimo tego oddalenia – dla nich i dla ich najbliższych były to szczęśliwe, ciepłe i dobre święta, żeby złączeni byli z nimi przynajmniej duchem, a przede wszystkim, żeby to był dla nich czas bezpieczny i spokojny” – mówił.

Prezydent życzył też „wszystkim polskim żołnierzom jak najlepszej służby w 2018 r.” podkreślając, iż będzie to rok stulecia odzyskania niepodległości, dla której szczególne znaczenie miał „etos żołnierza polskiego”.

„Bo przecież to nie kto inny, lecz polscy żołnierze, legioniści, a później ponadmilionowa polska armia odzyskała ojczyznę po 123 latach zaborów, a później obroniła ją i wywalczyła jej granice” – zaznaczył. „Mam nadzieję, że w tym właśnie roku stulecia niepodległości polskie wojsko zostanie także w szczególny sposób docenione” – dodał Andrzej Duda.

„Siedząc przy wigilijnym stole nie możemy zapomnieć o tych, którzy służąc ojczyźnie, szczególnie w żołnierskim mundurze, poświęcili jej życie” – powiedział dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb. Zaapelował, by pamiętać także „o tych, którzy w służbie ojczyźnie doznali jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu”.

Duszpasterze wojskowi trzech wyznań odmówili podczas spotkania modlitwy i poświęcili opłatki.

W uroczystym spotkaniu wzięli też udział: szef BBN Paweł Soloch, I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Michał Sikora, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, zastępca dowódcy operacyjnego RSZ gen. bryg. Tadeusz Mikutel, dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła, komendant główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch; obecni byli żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych rodzajów wojsk, komendanci i słuchacze szkół wojskowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl